Hana Mueller

Hana Mueller

Doğum: 30 Mayıs 1922

Prag, Çekoslovakya

Hana, Çekoslovakya'nın başkenti Prag’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası inşaat şirketleri için boru, boru ucu ve oluk yapan bir demir ustasıydı. Annesi güçsüz olduğu için Hana, babası ve büyükannesi tarafından yetiştirildi. Beşinci sınıfa kadar Yahudi okuluna gitti ve ardından ticaret okuluna gitti.

1933–39: 1933'te İspanyol Engizisyonu sırasında Yahudilere yapılan rahatsız edici muamele hakkında yazılar okumuştum. Büyükanneme "20. yüzyılın Çekoslovakyasında yaşadığımız ve böyle şey asla bizim başımıza gelmeyeceği için şanslıyız" dedim. Altı yıl sonra, 15 Mart 1939'da, Almanlar Prag'ı işgal ettiler. Soğuk ve karlı bir gündü. Evimden 1.5 kilometre uzaklıkta Almanlar, silahları çatılara yönelmiş tanklar ve kamyonlarla şehre girdiler.

1940–44: Almanlar beni almaya geldiğinde dairemde "Gazap Üzümleri"ni okuyordum. Theresienstadt gettosuna sürüldüm. Naziler, Theresienstadt'ı insanları Yahudilere iyi muamele yapıldığına inandırmak için bir "şov kampı" olarak kullanıyordu. Temmuz 1944'te Kızıl Haç geldiğinde Naziler, "olağan" hayatlarımıza devam ettiğimiz izlenimini vermek için sahte dükkânlar, kafe, çocuk bahçesi ve çiçek bahçeleri inşa ettiler. Teftiş yollarındaki evlerin ön cephelerini boyadık ve Naziler, her birimize fazladan yemek, fazladan bir hamur köftesi verdiler.

Hana, 1944'te Auschwitz'e sürüldü. Almanya ve Çekoslovakya'daki birkaç ay köle işçilik yaptıktan sonra Hana, 5 Mayıs 1945'te SS muhafızları çalışma kampını terk edince, özgür kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.