Iosif Rivkin

Iosif Rivkin

Doğum: 1891

Minsk, Belarus

Iosif, Belarus’un başkenti Minsk’te Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı'nda Çarlık birlikleriyle savaştı ve Almanlar tarafından tutsak edildi. Savaştan sonra Minsk'e döndüğünde, bir çok akrabasının da geçinmek için yaptığı gibi, devlete ait bir mobilya fabrikasında çalışmaya başladı.

1933–39: 1930'larda Iosif evlendi ve Hacia, Dora ve Berta adında üç kızı oldu. Aile merkez Minsk'te, Svisloch Nehri'nin yakınında Novomesnitskaya Caddesi'nde yaşadı. 1930'lar boyunca kızlar, Sovyet devlet okullarına gittiler ve Sovyet gençlik örgütü Genç Öncüler'e katıldılar. 1930'ların sonunda Minsk, Alman işgalinden kaçan Polonyalı mültecilerle doluydu.

1940–43: 27 Haziran 1941'de işgalci Almanlar Minsk'e ulaştılar. Rivkin ailesinin evi sonraki gün bombalandı ve sokağa gitmek zorunda kaldılar. Alman muhafızlar hepsini vurmakla tehdit edinceye kadar birçok mülteciyle beraber nehrin yanında yattılar. Minsk'teki afişler, Nazilerin Sovyetler Birliği'ni komünizm ve Yahudilerden kurtarmaya geldiklerini duyuruyordu. Ağustos'ta Almanlar bir getto kurdular. Iosif, orada bir marangoz olarak görevlendirildi. Ekim 1943'te getto tasfiye edilirken Iosif ve ailesi sürüldüler.

Iosif'in kızı Berta getto tasfiye edilmeden önce kaçtı. Iosif ve ailesinden bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.