Leo Hanin

Leo Hanin

Doğum: 20 Kasım 1913

Vilna, Polonya

Leo'nun ailesi, 1913'te Rus İmparatorluğu yönetiminde olan Vilna'da yaşıyordu. 1916 yılında aile, devrim korkusuyla örgütlü bir Yahudi nüfusun yaşadığı Çin'in kuzeyindeki Harbin'e gitti. Leo, orada siyonist bir gruba katılarak Yahudi tarihi okudu ve iki yıl boyunca bir Yahudi ilkokulunda İbranice öğrendi. Daha sonra Harbin'deki bir Rus ortaokuluna kaydoldu.

1933–39: 1931 yılında Japonya'nın Mançurya'yı işgal etmesiyle Harbin'deki durum kötüye gidince ailem beni Şanghay'a yolladı. Bir İngiliz okulunda İngilizce öğrendim. Ayrıca Şanghay'daki yabancı uyruklu vatandaşları koruyan Şanghay Gönüllü Yahudi Birlikleri'ne katıldım. Çalıştığı tekstil ithalatı yapan şirket beni 1937'de Japonya'ya, Kobe'ye yolladı. Orada yaşayan küçük Yahudi nüfus tarafından onursal sekreterleri olarak seçildim.

1940–44: 1940 ve 1941 yıllarında Polonya ve Litvanyalı pek çok mülteci, kendilerine Kovno'daki Japon konsolos yardımcısı tarafından verilen Japonya üzerinden transit vize sayesinde kurtuldu. Bu mülteciler, Sovyetler Birliği'nden Vladivostok'a kadar trenle geliyor sonra da gemiyle Kobe'ye (Japonya) yolculuk ediyordu. Burada bulunan küçük Yahudi topluluğu, onlara kalacak yer buluyor, ilaç ve elbise yardımında bulunuyor ve vize işlemleriyle ilgilenerek Japonya'da kalmalarını sağlıyordu.

1942 yılında Leo, Şanghay'a döndü ve savaş boyunca çalışmaya devam etti. 1948 yılında İsrail'e göç etti, ardından da Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.