لئو هانین  Leo Hanin

لئو هانین Leo Hanin

تاریخ تولد: ۲۰ نوامبر ۱۹۱۳

ویلنا, لهستان

خانواده‌ی یهودی لئو در شهر ویلنا زندگی می‌کردند. این شهر در سال ۱۹۱۳ قسمتی از امپراطوری روسیه بود. آنها در سال ۱۹۱۶ از ترس وقوع انقلاب به هاربین واقع در شمال چین مهاجرت کردند. جامعه‌ی یهودیان این شهر بسیار منسجم بود. در آنجا لئو به یک گروه صهیونیست پیوست و در رشته‌ی تاریخ یهود تحصیل کرد و به مدت دو سال به مدرسه‌ی ابتدایی یهودیان رفت و در آنجا عبری آموخت. وی سپس در مدرسه متوسطه‌ی روسی در هاربین ادامه تحصیل داد.

۱۹۳۳-۳۹: هنگامیکه ژاپن در سال ۱۹۳۱ منچوریا را اشغال کرد و شرایط در هاربین رو به وخامت رفت، والدینم من را به شانگهای فرستادند. در آنجا من به یک مدرسه‌ی بریتانیایی رفتم و زبان انگلیسی را آموختم و همچنین در گروه داوطلبان یهودی شانگهای که از شهروندان خارجی حمایت می‌کرد فعالیت داشتم. من کاری در یک شرکت واردات پارچه پیدا کردم که من را در سال ۱۹۳۷ به شهر کوبه در ژاپن فرستاد. جامعه‌ی کوچک یهودیان آنجا من را به عنوان دبیر افتخاری انتخاب کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰ و ۱۹۴۱ بسیاری از پناهندگان یهودی از لهستان و لیتوانی توانستند با دریافت ویزای ژاپن که از طریق نائب کنسول ژاپن در کوفنو صادر شده بود، از فاجعه‌ی هولوکاست نجات پیدا کنند. این پناهندگان با قطار، تمام طول اتحاد جماهیر شوروی را تا ولادیوستوک، جایی که در نهایت با کشتی به کوبه در ژاپن منتقل می شدند، طی کردند. در آنجا جامعه‌ی کوچک یهودی ما برای اقامت آنها در زمینه‌ی پیدا کردن خانه، اهدای امکانات پزشکی و لباس و درست کردن کار ویزاهایشان به آنها کمک می‌کرد.

در سال ۱۹۴۲ لئو به شانگهای بازگشت و تا پایان جنگ در آنجا به کار پرداخت. وی در سال ۱۹۴۸ به اسرائیل مهاجرت کرد و سپس به ایالات متحده رفت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.