Liane Reif

Liane Reif

Doğum: 14 Kasım 1934

Viyana, Avusturya

Liane'nın Polonya doğumlu annesi ve babası Viyana’da evlenmişti. Tuna Nehri kıyısındaki orta sınıf bir mahallede, 14 odalı bir apartmanda yaşıyorlardı. Liane'nın babası dişçiydi ve ofisi evlerindeydi.

1933–39: Almanya Avusturya’yı 1938’de ilhak ettikten sonra babam ölü olarak bulundu. Muhtemelen intihar etmişti. Mayıs 1939’da savaşın başlamasından dört ay önce annem, Küba’ya gidecek olan St. Louis gemisiyle yolculuk için bilet almıştı. Ancak Küba yetkilileri gemiyi geri gönderdi. Gemideki diğer bazı mültecilerle birlikte, annem ve erkek kardeşimle, Fransa’nın Boulogne şehrine çıktık ve sonra da güneye, Loudun’a gönderildik.

1940–44: Almanlar Fransa’yı işgal etti. Kısa süre sonra, Almanlar tarafından işgal edilmemiş olan Limoges’ye giden bir trene bindik. Önce sirk gösterileri yapılan bir stadyuma yerleştirildik. Taş tribün sıralarının üzerinde uyuyorduk. Çok az yiyecek bulabiliyorduk. Günlük yiyeceğim, az miktarda süt, haşlanmış kahverengi mercimek ve bayat ekmekti. Ara sıra patates ya da bir yumurta da oluyordu. Altıncı doğum günümde annem bana o güne kadar aldığım en güzel hediyeyi getirdi: bir şeftali ve biraz kuruyemiş.

Akrabaları Reif ailesine Portekiz üzerinden ABD’ye geçmelerine yardım etti ve 1941’de New York’a yerleştiler. Liane daha sonra kimya alanında doktora yaptı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.