Lila Lam

Lila Lam

Doğum: 24 Kasım 1924

Stanislawow, Polonya

Lila, büyük ölçüde Yahudilerden oluşan Stanislawow şehrinde Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Lam ailesinin petrol yatağı ve rafinerisi vardı. Avukat olarak eğitim gören Lila'nın babası, işi yönetmeye yardım ediyordu. Lila’nın okula başlama zamanı geldiğinde ebeveynleri, ilkokula gitmesi yerine evde özel ders alması yönünde karar verdi.

1933–39: Yahudi tatilleri, her zaman özel olmuştur. Ailem dindar olmasa da tatiller, beş teyzemin, amcamın ve tüm kuzenlerimin, büyükbabamın evinde toplanması için harika fırsatlardı. 1939’da 15 yaşındayken savaş patlak verdi ve Sovyet birlikleri Stanislawow’u işgal etti. Ortaokuldaki son iki yılım Sovyet okulunda geçti.

1940–44: Alman birlikleri, şehrimizi işgal etti ve 1941’de bir getto kurdu. 1942 yazı itibariyle annem, erkek kardeşim, amcam ve ben kaçtık. Rüşvet vererek Varşova’ya ulaştık. Her Pazar evden çıkıp kiliseye gidiyormuş gibi yapıyorduk. Bir Pazar annem ve ben evden çıktık. Yahudi olduğumuzdan şüphelendiğini söyleyen bir Polonya polisi tarafından durdurulduk. Bir bedel karşılığında bizi ele vermemeyi kabul etti. Annem parayı getirmeye gittiğinde beni bir eve sürükledi ve tecavüz etmeye kalktı. Neyse ki gitmeme izin verdi.

Lila, Ağustos 1944 Varşova ayaklanması sırasında toplama kampına gönderilen Polonyalı siviller arasındaydı. Savaştan sonra Polonya’da yaşadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.