Lila Lam

Lila Lam

Data urodzenia: 24 listopada 1924

Stanisławów, Polska

Lila urodziła się w żydowskiej rodzinie w Stanisławowie, mieście zamieszkanym głównie przez Żydów. Jej rodzina posiadała pole naftowe i rafinerię, a ojciec Lili – z wykształcenia prawnik - pomagał przy prowadzeniu firmy. Kiedy Lila osiągnęła wiek szkolny, jej rodzice postanowili, że zamiast pójść do szkoły podstawowej, będzie się uczyć prywatnie w domu.

1933-39: Żydowskie święta zawsze były wyjątkowymi dniami. Choć rodzina Lili nie była religijna, święta były wspaniałą okazją, aby piątka jej ciotek i wujów oraz kuzyni zgromadzili się w domu jej dziadka. W 1939 r., kiedy Lila miała 15 lat, wybuchła wojna i armia radziecka najechała Stanisławów. Ostatnie dwa lata liceum Lila spędziła w radzieckiej szkole.

1940-44: Niemcy zajęli Stanisławów i w 1941 r. założyli getto. W lecie 1942 r. Lila, jej matka, brat i wuj uciekli i dzięki łapówkom dostali się do Warszawy. W każdą niedzielę wychodzili z domu, udając, że idą do kościoła. Którejś niedzieli polski policjant zatrzymał Lilę i jej matkę, mówiąc, że podejrzewa je o bycie Żydówkami. Zgodził się ich nie zdradzić w zamian za opłatę. Kiedy matka Lili pobiegła po pieniądze, zaciągnął Lilę do pobliskiego domu i próbował ją zgwałcić. Na szczęście ją wypuścił.

Podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. Lila znalazła się wśród polskich cywili deportowanych do obozów koncentracyjnych. Po wojnie mieszkała w Polsce.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.