Ruth Freund Reiser

Ruth Freund Reiser

Doğum: 11 Nisan 1926

Prag, Çekoslovakya

Babası banka memuru olan Ruth, Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da yaşayan orta sınıf Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Çekoslovakya'nın yerlileri olan annesi ve babası, kendilerini Yahudi olarak gördükleri kadar Çek olarak da görüyordu. 1933 yılında Ruth, ortaöğrenimini sürdürdüğü kızlara özel devlet okulundaki ikinci senesindeydi.

1933–39: Mart 1939'da Almanya Prag'ı işgal ettiğinde pek çok kısıtlama getirdi. Yahudilerin okula gitmesi yasaktı bu yüzden eğitimim, 13 yaşımdayken sona erdi. Yahudilerin radyo, bisiklet, müzik aleti, ev hayvanı gibi sahip oldukları pek çok şeyi de teslim etmeleri gerekiyordu. Belirli caddelerde yürümemiz, parka ya da sinemaya gitmemiz, otobüse binmemiz ya da araba kullanmamız yasaktı. Benim için normal yaşam sona ermişti.

1940–44: 1944 senesinin sonunda Theresienstadt gettosundan Auschwitz'e gönderildim. Birkaç hafta sonra işçi sevkiyatı için seçildim. Auschwitz'ten kurtulmayı garantilemek istediğim için 1.000 kadından oluşan sıranın önlerinde duruyordum. Fakat sonrasında duyduğum "Geri dön!" emri tüm umutlarımı yıktı. Gaz odasına götürüleceklerle beraber sıranın sonundaydım. Gece krematoryumun önünde gaz odasına atılmayı beklerken kimsenin gözüne uyku girmedi. Kaderin cilvesine bakın ki ertesi günü başka bir işçi sevkiyatındaydım.

Ruth, Mauthausen toplama kampının yan kampı olan Lenzing'e gönderildi. Amerikan birlikleri tarafından kurtarılan Ruth, Prag'a döndü. O aileden bir tek Ruth hayatta kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.