Ruth Warter

Ruth Warter

Doğum: 13 Haziran 1905

Berlin, Almanya

Ruth, 1919'a kadar Almanya tarafından yönetilen Güneybatı Litvanya'nın Memelland bölgesindeki bir kasaba olan Uzliekniai'de yaşıyordu. Ruth, savaş sonrası politik karışık haberlerinden rahatsızlık duyuyordu. 1923'te Uzliekniai Litvanya'nın bir parçası hâline gelince Ruth, Yehova Şahitlerine katıldı. 1928'de başka bir Yehova Şahidi olan Eduard Warter'la evlendi. Beş yılda dört çocukları oldu.

1933–39: Çocuklarımı büyütmekle ve onların Kutsal Kitap çalışmalarını yaptıklarından emin olmakla meşguldüm. 22 Mart 1939'da Alman ordusu saldırdı ve topraklarımız Almanya tarafından ilhak edildi. Sonraki gün Gestapo dinî literatürümüze el koydu ve ruhanî kardeşlerimizin bazılarını tutukladı. Köyün belediye başkanı ve öğretmeni Naziydi. Vaazlarımız yasaklandı ve Kutsal kitaplarımız herkesin önünde yakıldı. Erkekleri askere almaya başladıklarında kocam için endişelendim.

1940–44: Eduard, orduda hizmet etmeyi reddettiği için tutuklandı. Orduda hizmet etmek, Tanrı'nın beşinci emri olan "Öldürmeyeceksin" emrini çiğniyordu. Ölüm cezasına çarptırıldı. Ancak yetkililerin asıl amacı ona Yehovayı bıraktırtmaktı. Bir subay Eduard'ı orduya katılması için ikna etmemi istedi ama reddettim. Devlet, Almanya'da yeniden yerleşmemiz için yardım etmeyi bile teklif etti ama bu teklif bana şeytanın İsa'yı günaha çağırmasını hatırlattı. Tanrı'nın yardımıyla Eduard ve ben direndik. Nazilerle işbirliği yapmayı reddettik.

Ruth ve eşi 1946'da yeniden bir araya geldiler. Sovyetler, Yehova Şahitlerinden şüphelenerek onları 1950'de Sibirya'ya sürdü. 1969'da Almanya'ya döndüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.