Sevek Fishman

Sevek Fishman

Doğum: 14 Temmuz 1918

Kaluszyn, Polonya

Sevek'in dindar Yahudi ailesinin Varşova'nın bir banliyösünde yer alan Kaluszyn kasabasında bir tuhafiye dükkânı vardı. Altı çocuktan (üç erkek ve üç kız) en büyüğü olan Sevek liseyi bitirdi ve bir terzinin yanında çıraklık yaptı.

1933–39: Her Cuma Sebt başlamadan önce annem komşulara Sebt için yeterli yiyecekleri olup olmadığını sorardı. Yeterli yiyecekleri yoksa annem onlara yemek götürürdü. Ha Shomer ha-Tsa'ir adlı dindar olmayan siyonist bir grupta bulunmama ve dindar Yahudiler gibi takke takmamama karşın ailemin evine girerken onların isteklerine saygı gösterir, takke takardım. Onların isteklerini yerine getirmemek aileme saygısızlık olurdu.

1940–44: 1940'ta ailem Varşova'daki gettoya taşınmaya zorlandı ve ben de aynı yıl orada evlendim. İki yıl sonra eşim Lonia'yla birlikte eşimin kasabası Wegrow'a kaçtık. Daha sonra ise kasabanın yakınındaki bir köye geçtik. Jan ve Maria adlı çiftçi bir çift bizi saklamayı kabul etti. Kanlı tırnaklarımızla soğuk ve nemli bir mahzene bir "mezar" kazarak içini samanla kapladık. Orada hareketsizce yatarak 18 ay boyunca tehlikeden sakındık. Jan ve Maria her gün bize yemek getirip lazımlığımızı boşaltarak hayatlarını tehlikeye atıyorlardı. Bizi haftada bir kez süngerle siliyorlardı.

Sevek ve Lonia 1945'te Sovyetler tarafından kurtarıldı. Aylar boyunca hareketsiz kaldıklarından yürümeyi yeniden öğrenmeleri gerekti. Fishman ailesi 1948'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.