سویک فیشمن  Sevek Fishman

سویک فیشمن Sevek Fishman

تاریخ تولد: ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸

Unknown

خانواده‌ی یهودی مذهبی سویک، صاحب یک فروشگاه خرازی در کالوشین، شهری در اطراف ورشو بودند. او که در میان شش خواهر و برادرش (سه پسر و سه دختر)، بزرگترین آنها بود، تحصیلات دبیرستان خود را تمام کرد و سپس به یادگیری خیاطی پرداخت.

۱۹۳۳-۳۹: هر جمعه، قبل از شروع مراسم مذهبی، مادرم از همسایه‌ها می‌پرسید که آیا غذای کافی برای مراسم دارند. اگر نداشتند، برای آنها غذا می‌برد. اگرچه من به گروه‌ صهیونیستی غیرمذهبی‌ «شومر ها تساییر» تعلق داشتم، و مانند یهودیان مذهبی، کلاه بر سر نمی‌گذاشتم، وقتی که به خانه پدر و مادرم می‌رفتم به احترام آنها کلاه می‌گذاشتم تا به دلیل سرپیچی، باعث شرمندگی آنها نشوم.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰ خانواده‌ی من به اجبار به گتوی ورشو نقل مکان کرد و در همان سال من در آنجا ازدواج کردم. بعد از دو سال، من و همسرم لونیا به شهر او یعنی وگرو Wegrow فرار کردیم و بعدها به دهکده‌ای در نزدیکی آن شهر رفتیم. یک زوج روستایی به نام‌های جان و ماریا قبول کردند که ما را پنهان کنند. با انگشتانی خونین، یک سلول قبر مانند کوچک را کندیم و آن را با ساقه‌ها پوشاندیم و به دلیل خطری که تهدیدمان می‌کرد به مدت ۱۸ ماه بدون حرکت دراز کشیده و پنهان شدیم. جان و ماریا هر روز برایمان غذا می‌آوردند و ظرف‌های داخل گودال را خالی می‌کردند و با اینکار جان خود را به خطر می‌انداختند. آنها هفته‌ای یکبار ما را با اسفنج می‌شستند.

سویک و لونیا در سال ۱۹۴۵ توسط ارتش شوروی آزاد شدند. آنها بعد از ماه‌ها حبس باید تازه راه رفتن را دوباره یاد می‌گرفتند. در سال ۱۹۴۸، خانواده‌ی فیشمن به ایالات متحده مهاجرت کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.