Sossia Frenkiel

Sossia Frenkiel

Doğum: 1898

Varşova, Polonya

Sossia ve kocası Isadore, yedi erkek çocuğun anne babasıydı. Dindar bir Yahudi ailesi olan Frenkiel’ler Varşova yakınlarındaki Gabin adlı kasabada tek odalı bir dairede yaşıyorlardı. Gabin’deki çoğu Yahudi ailesi gibi, onlar da sinagogun yakınında oturuyorlardı. Sossia çocuklara bakıyor, Isadore kendi işi olan şapkacılığı yapıp şapkaları kasabanın haftalık pazarında satıyordu.

1933–39: Büyük Buhran nedeniyle Isadore’un işleri bozulmuştu, ancak Frenkiel ailesi geçimini sürdürebiliyordu. Almanlar, 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal ettikten kısa bir süre sonra Gabin’i işgal ettiler. Sokakta 10 kişiyi vurdular, doktorları ve öğretmenleri alıp götürdüler. Ardından Alman askerleri, benzin döküp sinagogu yaktılar.

1940–45: 1941’de bir kuzenleri kamplar arası bir aktarmadan kaçtıktan sonra Frenkiel ailesini ziyarete geldi. Yahudilerin öldürülmesiyle ilgili söylentileri onaylayıp onları uyardı: “Seni kamyonlara koyuyorlar, gaz veriyorlar, sonra da bedenini yanan bir çukura atıyorlar.” Sossia’nın 3 yaşındaki oğlu ağlayarak sordu: “Beni de yakacaklar mı?” Isadore, olanları Yahudi büyüklerine anlatması için kuzenine ısrar etti. Kuzeni bu kişilerle görüştü, ancak hikâyesine inanmadılar. Mayıs 1942’de—Sossia’nın oğullarından üçü zorunlu çalışmaya gönderildikten iki ay sonra—Almanlar, Gabin’deki tüm Yahudileri bir araya topladılar.

Mayıs 1942’de Gabin’deki Yahudiler Chelmno imha kampına gönderildi. Sossia, Isadore ve oğullarından dördü kilitli bir kamyona konulup egzoz dumanlarıyla boğuldular.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.