Wolfgang Munzer

Wolfgang Munzer

Doğum: 26 Şubat 1920

Berlin, Almanya

Wolfgang, Yahudi bir anne babanın tek çocuğu olarak Berlin’de doğdu. Babası bir tuhafiye şirketinin dış temsilcisiydi. Aile şehrin güney batı bölgesindeki konforlu bir dairede oturuyordu. Wolfgang burada orta dereceli okula gidiyor, elektrik mühendisi olmayı ümit ediyordu.

1933–39: Naziler iktidara geldiğinde babam Almanya’dan kaçtı. Çünkü sosyalistti ve tutuklanacağından korkuyordu. Annem çok hastaydı. Bu yüzden bana büyükannem bakıyordu. Büyükannem bunda zorlanmaya başlayınca beni bir Yahudi yetimhanesine yerleştirdi. O sıralar Yahudilerin devlet okullarına gitmesi yasaklandı. O yüzden ben de orta dereceli bir Yahudi okuluna geçtim. l937’de Paris’teki babamın yanına gittim ve teknisyenlik eğitimi almak için bir eğitim enstitüsüne girdim.

1940–44: 1943’te babam ve üvey annemle Nice şehrinde yaşıyordum. Ödünç kitap veren bir kütüphaneleri vardı. Pek çok Yahudi Nice’e sığınmak istiyordu. Çünkü İtalyan işgali altında olduğu için burada Yahudiler zulüm görmüyordu. Ancak İtalya Eylül ayında Müttefiklere teslim olduğunda bölgeyi Almanlar işgal etti. Mart 1944’te Naziler beni, annemi ve babamı, diğer 1.500 Yahudiyle birlikte Paris yakınlarındaki bir aktarma kampından her yeri kapalı vagonlarla Auschwitz’e sürdü. Buraya vardığımızda beni annemin ve babamın yanından alarak bir odaya götürdüler ve saçlarımı kazıdılar.

Wolfgang'ın annesi ve babası Auschwitz’e varır varmaz gaz verilerek öldürüldü. Wolfgang elektrikli aksam üreten bir fabrikada çalıştırıldı ve savaştan sağ kurtuldu. 1947’de ABD’ye göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.