ولفگانگ مونتسر Wolfgang Munzer

ولفگانگ مونتسر Wolfgang Munzer

تاریخ تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۲۰

برلین, آلمان

ولفگانگ تک فرزند یک خانواده‌ی یهودی بود که در برلن به دنیا آمد. پدرش نماینده‌ی یک شرکت لوازم خیاطی خارجی بود. خانواده‌ی ولفگانگ در آپارتمانی راحت در منطقه‌ی جنوب غربی این شهر زندگی می‌کردند. او به دبیرستان می‌رفت و آرزو داشت که مهندس برق بشود.

۱۹۳۳-۳۹: پس از اینکه نازی‌ها به قدرت رسیدند، پدرم به دلیل آنکه سوسیالیست بود و می‌ترسید که دستگیر شود از آلمان گریخت. مادرم بسیار بیمار بود، به همین دلیل مادربزرگم از من مراقبت می‌کرد تا اینکه این کار برای او بسیار دشوار شد و مرا به یک پرورشگاه یهودی سپرد. آنزمان، یهودیان حق رفتن به مدارس دولتی را نداشتند، به همین دلیل مدرسه‌ام را عوض کردم و به یک دبیرستان یهودی رفتم. در سال ۱۹۳۷ به پدرم در پاریس ملحق شدم و به یک مؤسسه‌ی آموزشی رفتم تا مکانیک شوم.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۳ با پدر و نامادری‌ام که صاحب یک کتابخانه‌ برای امانت دادن کتاب بود، در شهر نیس زندگی می‌کردم. بسیاری از یهودیان به شهر نیس پناه آورده بودند، زیرا این شهر تحت اشغال ایتالیایی‌ها بود، و به همین دلیل یهودیان در آنجا مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گرفتند. اما زمانی که ایتالیا در ماه سپتامبر تسلیم متحدین شد، آلمانی‌ها این منطقه را اشغال کردند. در ماه مارس ۱۹۴۴، نازی‌ها من، والدینم و ۱۵۰۰ یهودی دیگر را در واگن‌های سر بسته‌ی باری از یک اردوگاه موقت در حوالی پاریس به آشویتس تبعید کردند. به محض ورود، مرا از والدینم جدا کردند و همراه با دیگران به اتاقی بردند و موهایم را تراشیدند.

والدین ولفگانگ به محض ورود به آشویتس با گاز کشته شدند. ولفگانگ در یک کارخانه‌ی تولید قطعات برقی به کار گرفته شد و از جنگ جان سالم به در برد. او در سال ۱۹۴۷ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.