Tanikliklar

Abraham Lewent

Pek çok Yahudi gibi, Lewent ailesi de Varşova gettosunda hapsedildi. 1942'de küçücük bir alanda saklanırken, Almanlar bir baskında annesinde annesini ve kız kardeşlerini tutukladı. Öldürüldüler. Abraham da yakınlardaki bir zorunlu çalışma kampına götürüldü. Ancak gettodaki babasına dönmek için buradan kaçtı. 1943'te babasıyla birlikte Majdanek'e sürgün edildiler. Babası burada hayatını kaybetti. Abraham daha sonra Skarzysko, Buchenwald, Schlieben, Bisingen ve Dachau'ya gönderildi. Almanlar esirleri tahliye ederken, Amerikan Kuvvetleri Abraham'ı serbest bıraktı.

Deşifre Edilmiş Metin

Gettodaki açlık o kadar kötüydü ki insanlar sokaklarda açlıktan ölüyor, küçük çocuklar dileniyor ve her gün sabahleyin ölen biriyle karşılaşıyordunuz. Buldukları herhangi bir battaniye ya da gazeteyle örtülüydü üstleri... insanlar ölüleri küçük vagonlara koyup, toplu mezarlarda gömmeye alışmıştı. Her gün binlerce kişi yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybetti. Çünkü Almanlar gettodakilere yiyecek hiçbir şey vermiyordu. Kimseye bir şey vermiyorlardı. Gidip bir şey alamıyordunuz. Zaten yiyecek yoktu. Kötü şans. Yiyeceğiniz yoksa ölüyordunuz. Bu kadar basit.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.