Tanikliklar

Esther Raab

Esther Polonya, Chelm'de orta sınıf bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aralık 1942'de çalışma kamplarından birinden işgal edilmiş Polonya'daki Sobibor ölüm merkezine gönderildi. Sobibor'a gelmesinin ardından, depolar için eşya ayrımı yapmak üzere seçildi. Kampta ölen insanların elbiselerini ve sahip oldukları şeyleri ayırıyordu. 1943 yazı ve sonbaharı sırasında, Ester Sobibor'da ayaklanma çıkarıp kaçmayı planlayan esir grubunun arasındaydı. Leon Feldhendler ve Aleksandr (Sasha) Pechersky grubun liderleriydi. Ayaklanma 14 Ekim 1943'te meydana geldi. Alman ve Ukraynalı gardiyanlar ana kapıya ulaşamayan, bu nedenle mayın tarlasından geçmek zorunda kalan esirlere ateş açtı. Yaklaşık 300 esir kaçmayı başardı. 100'den fazla esir yeniden tutuklandı ve öldürüldü. Ester kaçmayı ve sağ kalmayı başaranlardan bir tanesiydi.

Deşifre Edilmiş Metin

Sürgünler, genelde birçoğu gece gelirdi, ama gündüz gelenler de vardı ve kamp kumandanının, sürgünler geliyor anlamına gelen düdük sesini duyduğunuzda ve kamptaki erkeklerin sürgünleri yüklemek için hazırlanması gerektiğinde, o anda, o düdük sesi biri içinizi yırtıyormuş gibi gelirdi. Biliyordunuz ki, burada diğer insanlar var. Küçükler, büyükler, yaşlılar, hayatı boyunca yanlış bir şey yapmamış insanlar. Onlar gidecek ve bir şey diyemezsiniz, karşı çıkamazsınız, hiçbir şey yapamazsınız. Sadece içinizde o intikam duygusu oluşur. O kin, o kızgınlık ve o acı. Bilirsiniz, biz bunları içimizde büyüttük ve bazen bunlar gün boyunca gelirdi ve bazen başa çıkamayacağınız şekilde gelirdi. Bu yüzden onları çevrelendiğimiz dikenli tellerin arkasına bırakmak zorunda kalıyorlardı ve bize ve bize sadece ileri ve geri, ileri ve geri yürümemizi söylüyorlardı ve onlara söyledikleri ve onların gerçek sanması gereken şey çalışacaklarıydı ve bu zordu, zordu. Yürüyordunuz ve bir yüze bakıyordunuz ve biliyordunuz ki yarım saat içinde burada olmayacak. Ona söyleyemiyordunuz bile. Sadece yüzünüze bir gülümseme değil belki ama en iyi ifadeyi takınıyordunuz. Bu acı veriyordu. Çok, çok zordu.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.