Tanikliklar

Peter Black

Tarihçi Peter Black, 1980’lerde ve 1990’larda şüpheli savaş suçlularını arayan ve yargı önüne çıkaran bir ekibin üyesi olarak ABD Adalet Bakanlığı Özel Araştırma Bürosu için çalışmıştır. Black, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anı Müzesi’nde Kıdemli Tarihçi olarak görev yapmıştır.

Deşifre Edilmiş Metin

Göçmenlik ve daha sonra yurttaşlığa kabul edilmek üzere başvuru yapanların geçmişleriyle ilgili bilerek yanlış beyanatta bulunmaları hâlinde vatandaşlıktan çıkarılıp sınır dışı edilebileceklerine ilişkin mevzuat kitaplarda zaten vardı. Bu durumda, göçmenlik öncesi durumlarına dönüp tekrar yabancı olacaklardı ve artık bilindiği gibi, yabancılar Amerika Birleşik Devletleri’ne girmeye uygun değildi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde uygun olmayan bir yabancı sınır dışı edilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmenlik yasası, bazen birçok yanlış nedenden ötürü, son derece katıdır ve istisna yapılmaz. Bana ait ilk elden bilgi olmamakla birlikte, açıkça bunun Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Nazi suçluları meselesini ele almak için uygun bir işlem olacağına karar verilmişti. Sanırım başlangıçta bu kişilerden bir çoğu için, suç işledikleri milletlerin ülkelerine iade edilmelerini talep edecekleri ümit ediliyordu. Aslında bunun geçmişte örneği vardı. Eski Yugoslav hükümeti tarafından eski Hırvat içişleri bakanı Andrija Artukovic için oluşturulmuş, 50’lerin başlarından beri yerine getirilmemiş bir talep vardı. 1972’de Batı Almanya hükümeti, Long Island’da yaşayan bir ev kadını olan Hermine Braunsteiner Ryan’ın ülkesine iade edilmesini istedi ve bunu başardı. Bu kişi Lublin-Majdanek toplama kampında muhafız olup sonrasında adaletten kaçmış, Amerikalı bir askerle evlenip Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaya gelmişti ve sessiz komşuya ideal bir örnekti.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.