Tanikliklar

Leah Hammerstein Silverstein

Leah Poloya, Varşova'nın dışındaki Praga'da büyüdü. Ha-Shomer ha-Tsa'ir Siyonist gençlik hareketinde aktif olarak görev aldı. Almanya Polonya'yı Eylül 1939'da işgal etti. Almanlar Yahudileri Kasım 1940'ta mühürledikleri Varşova gettosunda yaşamaya zorladı. Gettoda Leah Ha-Shomer ha-Tsa'ir üyeleriyle birlikte yaşadı. Eylül 1941'de Leah ve gençlik grubunun diğer üyeleri gettodan kaçarak Polonya, Czestochowa yakınlarında bulunan Zarki'deki Ha-Shomer ha-Tsa'ir çiftliğine gitti. Mayıs 1942'de, Leah sahte Polonya belgelerini kullanarak, Krakow gettosu ve Plaszow kampı yakınları arasında gidip gelerek, yeraltı grubunun kuryeliğini yaptı. Koşullar ağırlaştığında Tarnow'a kaçtı. Ancak kısa süre sonra Krakow'a dönmeye karar verdi. Leah ayrıca Czestochowa'da Yahudi olmayan Polonyalı biri gibi davrandı ve Yahudi Ulusal Komitesi ile Yahudi Direniş Örgütü'nün (ZOB) kuryeliğini yaptı. 1944'teki Varşova Polonya ayaklanması sırsında, Armia Ludowa'da (Halkın Ordusu) Yahudi birliğiyle birlikte savaştı. Leah Sovyet Kuvvetler tarafından serbest bırakıldı. Savaştan sonra insanların Polonya'dan göç etmesine yardım etti. daha sonra—Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşmeden önce—İsrail'e taşındı.

Deşifre Edilmiş Metin

Ekim 1940'ta gettoda yaşamaya başladık. Mart ayında babam ölüyordu. Gerçek anlamda açlıktan ölü gibiydi. Bir defasında gettodan çıkarıldı. Müvekkillerinden, işinden ayrıldı. Babamın evindeki açlık öyle büyük bir boyuttaydı ki bazen (ortak yerleşim alanı) ne yaptığını görmek için kibbutztan kaçardım. Hayatım boyunca unutamayacağım bir manzaraydı. Annemin hatırası olduğu için çok sevdiğim anneannemi görmeye gittim. Randy, ne söyleyebilirim ki sana? Babamın ve anneannemin korkunç hijyenik koşullar altında açlıktan öldükleri sahne bugün bile hâlâ aklımda. Bu yarım yüzyıl önceydi, ama bugün bile korkunç kabuslarla bana işkence etmeye devam ediyor.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.