تاریخ شفاهی

لئا هامراشتاين سیلوراشتاين از گرسنگی در گتو ورشو می‌گوید

لئا در پراگا در حومه ورشو لهستان بزرگ شد. او یکی از اعضای فعال جنبش جوانان صهیونیست بود. آلمان در سپتامبر 1939 به لهستان حمله کرد. یهودیان مجبور شدند در محله یهودی نشین ورشو زندگی كنند. آلمانی ها در نوامبر 1940 ورودی ها و خروجی های اردوگاه ورشو را به طور كامل بستند. لئا با گروهی از اعضای جنبش جوانان در این محله زندگی می کرد. در سپتامبر 1941، او و دیگر اعضای گروه از محله یهودی نشین گریختند و به یكی از مزارع جنبش جوانان در زارکی، نزدیک چستوخووا در لهستان رفتند. در ماه مه 1942، لئا به عنوان پیک نهضت زیرزمینی مشغول کار شد و با استفاده از اوراق شناسایی جعلی لهستانی بین محله یهودی نشین کراکوف و اردوگاه پلاشوف در رفت و آمد بود. با وخیم شدن اوضاع، او به تارنوف گریخت، اما بلافاصله تصمیم گرفت به کراکوف برگردد. در چستوخووا و ورشو، او را به عنوان یک لهستانی غیریهودی می شناختند و نقش پیک کمیته ملی یهودی و سازمان مبارزان یهودیان (ZOB) را بر عهده داشت. طی شورش لهستانی های ورشو در سال 1944، او همراه با یک واحد یهودی در "ارتش مردمی" جنگید. لئا به دست نیروهای شوروی آزاد شد. او پس از جنگ به مردم در مهاجرت از لهستان کمک می کرد. لئا ابتدا به اسرائیل رفت و سپس در ایالات متحده ساکن شد.

نسخه كامل

ما در اکتبر 1940 وارد محله یهودی نشین شديم. پیش از ماه مارس پدرم فوت کرد. در واقع، او در اثر گرسنگی جان خود را از دست داد. چون... وقتی از محله یهودی نشین جدا شد، مشتریان و همچنین وسیله امرار معاش او قطع شد. در خانه پدرم گرسنگی بیداد می کرد، بعضی اوقات از کیبوتس بيرون می آمدم تا ببينم پدرم در چه حال است. و صحنه ای را دیدم که هرگز فراموش نخواهم كرد. دویدم تا مادربزرگم را ببینم-- من او را خیلی دوست داشتم، چون او مثل مادرم بود. و رندی، چطور برایت توضیح دهم؟ صحنه مرگ پدر و مادربزرگم در اثر گرسنگی و در شرایط بهداشتی وحشتناک، تصويری است که تا امروز هم آن را فراموش نکرده ام. اگرچه این اتفاق مربوط به 50 سال پیش است، ولی تا به امروز به صورت کابوسی وحشتناک مرا رنج می دهد.


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.