Tanikliklar

Preben Munch-Nielsen

Preben, küçük bir balıkçı kasabası olan Snekkersten’de Protestan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Almanlar Danimarka’yı 1940’ta işgal etti. Preben, direnişte kurye olarak görev aldı. Gestapo (Alman Gizli Devlet Polisi), Ekim 1943'te Danimarka'daki Yahudileri yakalamaya başladığında Preben mültecilerin deniz kıyısındaki evlerde saklanmasına yardım etti ve onları İsveç'e götürecek gemilere ulaştırdı. Preben’in kendisi de Kasım 1943’te İsveç’e iltica etmek zorunda kaldı. Mayıs 1945'te Danimarka'ya döndü.

Deşifre Edilmiş Metin

Bu tekneyi aldık. Ciltçi Kjaer tarafından satın alınmıştı (öksürüyor).... Elsinore limanında duruyordu ve çok iyi bir tekneydi. Sağlamdı. 1930’ların başlarında yapılmıştı. Tabi iyi bir motoru olan ahşap bir tekneydi ve oldukça hızlı gidebiliyordu. Yaklaşık sekiz, dokuz deniz mili hız yapıyordu. Motorlu bir tekne için bu, hiç de az değil. Bu iş başladığında Kjaer ile ilk gece hatırlıyorum... İsveç’e iki ya da üç, yok, iki tur yapmıştık. Her defasında da 10–12 yolcu almıştık. Daha sonra Ekim ayında yedi yüz Yahudi aldık. Bu teknenin Danimarka’dan İsveç’e toplam bin dört yüz kişi götürdüğünü biliyorum.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Paylaş

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.