Tanikliklar

Siegfried Halbreich

Almanya'nın 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etmesinin ardından, Siegfried bir arkadaşıyla firar etti. Fransa'ya gitmelerini sağlayacak belgeleri almaya çalıştılarsa da, Almanlar tarafından yakalandılar. Siegfried hapse atıldı, Berlin'e götürüldü ve Ekim 1939'da Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen kampına sevk edildi. Sachsenhausen kampında tutulan ilk Polonyalı Yahudiler arasındaydı. Esirler kötü muameleye maruz kaldı ve zorunlu çalıştırıldı. İki yıl sonra, Siegfried taş ocağında çalışmaya zorlandığı Gross-Rosen toplama kampına gönderildi. Ekim 1942'de, Siegfried Gross-Rosen'den işgal edilmiş Polonya'daki Auschwitz kampına sevk edildi. Siegfried Auschwitz'de hasta esirlerin hayatını kurtarmak için eczacılık deneyimini kullanmaya çalıştı. Ocak 1945'te Sovyet Kuvvetler Auschwitz kampına yaklaşırken, Siegfried kamptan ölüm yürüyüşüne çıkarıldı. Devam edemeyen ya da geride kalan esirler öldürüldü. Siegfried ise sağ kalmayı başardı.

Deşifre Edilmiş Metin

Başlarda altı blok, barakadan oluşan yeni bir kamp vardı. Geceleyin barakamıza götürüldük. Orası bizim bir yıl boyunca kaldığımız barakaydı. Koşullarsa Sachsenhausen'dekinden çok daha kötüydü. Gün içinde taş ocağına gitmek zorundaydık. 20 dakika uzaklıktaydı diyebilirim. Dağlık bir araziydi. Çalışmak zorundaydık. Ağır kayaları taşımak zorundaydık [öksürme sesleri] ve insanlar sinek gibi ölüyordu. Dönüş yolunda ise, herkesin eve, yani barakalara gelirken omzunda büyük taşları taşıması gerekiyordu. Çünkü kaç kişinin kaldığını hesaplamak için yapılan sayımdan sonra, giden ve gelen kişi sayısı aynıysa “Herkes kampa, barakalara dönsün, Yahudiler kalsın” diyorlardı. Gece on ikiye kadar kampta inşaata devam etmek zorundaydık. Yemek olmadan. Barakalara döndüğümüzde, o kadar yorgun oluyorduk ki hiç iştahımız kalmıyordu. Uyuyakalıyorduk. Sabah beşte, altıda her şey yeniden başlıyordu.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.