
Нацистський імперіалізм: огляд
Вступ
Деякі вчені розглядали нацистську ідеологію та політику щодо Східної Європи в контексті імперіалізму та колоніалізму.
- Імперіалізм — це поширення влади держави на землі або народи за межами її кордонів, у тому числі шляхом завоювання, придбання або поширення політичного чи економічного контролю.
- Колоніалізм — це форма імперіалізму, коли держава встановлює контроль над територією, шляхом заселення її людьми з-за меж території.
У сучасну епоху багато держав проводили політику імперіалізму та колоніалізму, яка частково ґрунтувалася на расистських припущеннях щодо корінного населення, яке вони прагнули контролювати. Адольф Гітлер стверджував, що німецькому Volk (національній чиетнічній групі, що визначається нібито расовою приналежністю) призначалося контролювати Східну Європу. Він розглядав частини Східної Європи як законний Lebensraum («життєвий простір») німецького народу.
Метою Гітлера було не лише завоювання Східної Європи. Він також прагнув замінити більшість «неповноцінного» корінного населення німцями та тими, хто вважався носієм «німецької крові». Нацистський расистський імперіалізм призвів до того, що Німеччина проводила в Східній Європі зовсім іншу політику окупації, ніж у Західній та Південній Європі.
Нацистські мотиви на Сході

На плани нацистського імперіалізму щодо Східної Європи вплинуло кілька факторів.
Перший фактор ґрунтувався на расистському, хибному історичному переконанні, що ці землі призначені бути німецькими, але в даний час окуповані расово неповноцінними групами. Основою цього міфу були етнічні німці, які жили по всій Східній Європі з часів Середньовіччя. Для нацистів віра в те, що германці колись панував на цих землях, виправдовувала їхнє повернення.
Інтерпретація Гітлером того, чому Німеччина програла Першу світову війну, також вплинула на плани нацистів щодо Сходу. Він вважав, що труднощі, спричинені блокадою, запровадженою союзниками, зробили німців вразливими до «удару в спину» з боку внутрішніх ворогів, зокрема євреїв і комуністів.
Третім фактором була віра нацистів у «юдео-більшовицьку загрозу». Згідно з цим міфом, комунізм був єврейською змовою, розробленою за німецький кошт. Нацистська ідеологія стверджувала, що комуністичні держави Радянського Союзу становили смертельну загрозу. Це переконання слугувало виправданням масових вбивств нацистами євреїв, комуністичних чиновників та радянських військовополонених.
Реалізація нацистського імперіалізму
Нацистські плани щодо Сходу були як імперіалістичними, так і колоніальними. Деякі території, насамперед у Польщі, нацисти безпосередньо включили до складу рейху. Іншими вони керували та експлуатували їх як колонії. Це передбачало поселення «расово прийнятних» німців на завойованих територіях і вигнання або вбивств «корінних народів».
Нацистське бачення Lebensraum ґрунтувалося на давньому, хибному історичному погляді на німецький Схід. Нацисти радикалізували цей погляд расистською та імперіалістичною ідеологією, яка розглядала масові вбивства та етнічні чистки як легітимні засоби для досягнення мети. Хоча ця ідеологія так і не досягла своєї кінцевої мети, вона надихала на проведення політики, що спричинила загибель мільйонів людей від голоду, хвороб і масових убивств.