هلن والدهورن  Helene Waldhorn

هلن والدهورن Helene Waldhorn

تاریخ تولد: ۱۹ مارس ۱۹۲۲

یاسینیا, چکسلواکی

هلن در خانه‌ی مادربزرگش در روستایی در شرق چکسلواکی به دنیا آمد. وی فرزند ارشد پدر و مادری یهودی مذهبی بود. پدر او که در جنگ جهانی اول، افسر ارتش اتریش-مجار بود مادرش را در یاسینا ملاقات و با او ازدواج کرد. زمانی که هلن بچه‌ای کوچک بود، والدین او به پاریس مهاجرت کردند و خانه‌ی خود را در آنجا بنا کردند.

۱۹۳۳-۳۹: خوشحالم که والدینم به پاریس نقل مکان کردند. زندگی در اینجا راحت تر و شاد تر از یاسینیا است. مادرم فرانسوی را دست و پا شکسته حرف می‌زند اما من و خواهر و برادر کوچکترم به راحتی فرانسوی صحبت می‌کنیم چون در اینجا بزرگ شده‌ایم. در دبیرستان ما آلمانی هم یاد می‌گیریم. دروس تاریخ فرانسه، باعث شد من فکر کنم که فرانسوی‌ها اجازه نخواهند داد که هیتلر آنها را شکست دهد، بنابراین ما از نازی‌ها در امان خواهیم بود.

۱۹۴۰-۴۴: من به بازداشتگاه زنان راونسبروک منتقل شدم. پس از شکست فرانسه توسط آلمان در ۱۹۴۰، من موفق شدم با عدم افشای یهودی بودنم با ارائه‌ی مدارک جعلی، از تبعیدهای ۱۹۴۲ فرار کنم. با هویت جدید و دیپلم آلمانی، شغلی اداری را در پایگاه ارتش آلمان در شهر آلنکون به دست آوردم. هم زمان شروع به همکاری با گروه مقاومت فرانسه کردم اما در سال ۱۹۴۴ توسط یک خبرچین لو رفتم. اکنون من یک زندانی سیاسی هستم و آلمانی‌ها هنوز نمی‌دانند که یهودی هستم.

زمانی‌که نیروهای شوروی در آوریل ۱۹۴۵ به راونسبروک وارد شدند، هلن آزاد شد. او پس از جنگ به فرانسه بازگشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.