Auschwitz központi szerepet játszott a „végső megoldás”, azaz az európai zsidók kiirtására irányuló náci terv kivitelezésében. A nácik szinte minden Európai országból deportáltak zsidókat a megszállt Lengyelországban található Auschwitz II (birkenaui) haláltáborba. Auschwitzban összesen legalább 1,1 millió zsidó és több tízezer egyéb fogoly halt meg.
Megtekintés1942-ben Európa legnagyobb részét Németország uralta. Nagynémetország szomszédai kárára növelte a területét: Ausztriát és Luxemburgot teljesen bekebelezte, valamint Csehszlovákia, Lengyelország, Franciaország, Belgium és a balti államok egyes területeit is elfoglalta. A német hadsereg megszállta Norvégiát, Dániát, Belgiumot, Franciaország északi részét, Szerbiát, Észak-Görögország egy részét, valamint Kelet-Európa hatalmas kiterjedésű területeit. Olaszország, Magyarország, Románia, Bulgária, Szlovákia, Finnország, Horvátország és a Vichy-rezsim mind Németország szövetségesei voltak vagy erős német befolyás alatt álltak. A német seregek 1942 és 1944 között Franciaország déli és Olaszország középső és északi területeit, valamint Szlovákiát és Magyarországot is megszállták.
MegtekintésAuschwitz volt a legnagyobb a németek által létrehozott táborok közül. Ez egy több táborból álló komplexum volt, beleértve egy koncentrációs, egy halál- és egy kényszermunkatábort is. A tábor Oświęcim városában feküdt a háború előtti német-lengyel határ közelében, Felső-Szilézia keleti részén, amelyet 1939-ben Németországhoz csatoltak. Auschwitz I. volt a fő tábor, az első az Oświęcimben létrehozott táborok közül. Auschwitz II. (Birkenau) volt a megsemmisítő központ Auschwitzban. A német megszállás alatt álló európai országokból szinte minden nap új zsidó foglyokat szállító vonatok érkeztek Auschwitz-Birkenauba. Az Auschwitz III., más néven Buna vagy Monowitz tábort Monowicében hozták létre, hogy a közeli gyárakat, köztük az I.G. Farben üzemet ellássák kényszermunkásokkal. Auschwitzban legalább 1,1 millió zsidó vesztette életét, mintegy 70–75 000 lengyellel, 21 000 romával és hozzávetőleg 15 000 szovjet hadifogollyal együtt.
MegtekintésA megsemmisítő központokat (más néven „haláltáborokat”) a népirtás végrehajtására tervezték. 1941 és 1945 között a nácik hat haláltábort hoztak létre a korábbi lengyel területeken: Chelmno, Belzec, Sobibor, Treblinka, Auschwitz-Birkenau (az Auschwitz komplexum része) és Majdanek táborát. A chelmnoi és auschwitzi táborokat az 1939-ben Németországhoz csatolt területeken, a többit (Belzec, Sobibor, Treblinka és Majdanek) pedig Lengyelország megszállt területén (Generalgouvernement) hozták létre. Mind Auschwitz, mind Majdanek koncentrációs- és kényszermunkatáborként, valamint haláltáborként is működött. A haláltáborok áldozatainak túlnyomó többsége zsidó volt. A végső megoldás keretében hozzávetőlegesen 3,5 millió zsidót öltek meg ebben a hat haláltáborban. Az áldozatok között voltak továbbá romák (cigányok) és szovjet hadifoglyok is.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.