False identity for Zegota member Tadeusz Sarnecki
Detaylar
Belgeler

Żegota üyesi Tadeusz Sarnecki’nin sahte kimlik belgesi

II. Dünya Savaşı sırasında insanlar, genellikle sahte kimlikler ve sahte kimlik belgeleri kullanarak Nazi yetkililerinden kurtulmuştur. Sahte kimlik belgeleri özellikle direnişçiler, yardım çalışanları ve Yahudi olduğunu saklamak isteyen Yahudiler için büyük önem taşımıştır. Yüksek kaliteli, inandırıcı sahte kimlikler hazırlamak için onlarca insanın gizli bir şekilde işbirliği yapması gerekmiştir. Ayrıca gelişmiş fotoğrafçılık ve baskı ekipmanları da gerekli olmuştur. Yahudi olduğunu saklamak isteyen Yahudiler için sahte belge bulmak, tam anlamıyla ölüm kalım meselesiydi.

Bu sahte belge, II. Dünya Savaşı sırasında Tadeusz J. Sarnecki tarafından kullanılmıştır. “Kazimierz Hutecki” adını kullanan Sarnecki, Yahudilere Yardım Konseyi’yle (“Żegota” kod adıyla bilinir) çalışmıştır. Żegota, Polonyalılar ve Yahudiler tarafından kurulan gizli bir kurtarma örgütüydü. Sürgündeki Polonya hükûmeti tarafından desteklenen Żegota, işgal altındaki Polonya’da bulunan Yahudileri Nazi zulmünden ve katliamından kurtarmaya yönelik çalışmaları koordine etmiştir. Sarnecki ve eşi Ewa, 1942–1944 yılları arasında Żegota’nın Zamość ve Lublin kolları için kurye olarak gizlice görev yapmıştır. Bölgede bulunan Piotrków Trybunalski, Radom ve Starachowice gibi zorunlu çalışma kamplarına gitmişlerdir. Sarnecki’ler, bu kamplarda tutsak olan bazı Yahudilere gizlice para, belge, yiyecek, ilaç ve mektup taşımışlardır. Bazen insanları kamplardan çıkararak kamplardan kaçmalarına yardımcı olmuşlardır. Tadeusz ve Ewa, savaştan sağ kurtulmuştur.


Etiketler


Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.