Film

Almanlar'ın Coventry'i bombalaması

14-15 Kasım 1940 gecesi, yaklaşık 500 Alman bombacısı Orta İngiltere'deki sanayi kenti Coventry'i bombaladı. Bombacılar, 150.000 yangın bombası ve 500 tondan fazla yüksek infilak bombası attı. Hava saldırısı 12 fabrika ve tarihî Saint Michael Katedrali de dahil olmak üzere, şehir merkezinin büyük bir kısmını yerle bir etti. Burada saldırı sonrası durum gösterilmektedir. Coventry'nin bombalanması, İngiltere için modern hava savaşının ne kadar acımasız olduğunun sembolü hâline geldi.

Deşifre Edilmiş Metin

Dün burada güzel, tarihî şehir Coventry vardı. Şimdi yakıcı terör gecesinin ardından, şehir yıkımın tüyler ürpertici resmini gözler önüne seriyor. Topyekun savaşın insafsız öfkesiyle enkaza dönen bir şehir. Açıkça Naziler, bombalama için yalnızca askerî hedefleri bahane etmeyi bıraktı. Saldırıda şehir üzerine, ev ya da sokak ayrımı yapmaksızın, yetmiş bin yangın bombası atıldı. Leydi Godiva'nın bir zamanlar halkını korumak için geçtiği bu yolda şimdi yanmış otobüs enkazları var. Bugün Coventry'nin sokaklarında yalnızca binlerce kurbanı almaya gelen Azrail geziyor. Gökyüzüne suçlarmış gibi parmağını uzatarak, dünyaca ünlü Saint Michael Katedrali'nden geride kalanlar, mermi kovanları ve bombalarla yaralanmış kilisen kulesi. Gotik mimarisinin on beşinci yüzyıldan kalma şaheserinin gerisi artık tanınmaz halde, sadece moloz yığınından oluşuyor. Çağdaş vahşiliğin sessiz iddianamesi. Tanrının yılında, 1940'taki medeniyet. Bu yıkıntılara, yaralı toplum için anlayış ve telkin getiren Kral George geliyor. Evlerin ve sevilen kişilerin kaybedilmesine karşın, kasaba halkı krallarına Coventry'nin de Londra gibi bunların üstesinden gelebileceğini gösteriyor.


  • UCLA Film and Television Archive
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.