Abraham Bergman

Abraham Bergman

Doğum: 15 Haziran 1924

Krasnik, Polonya

Abraham, Polonya’nın Lublin bölgesindeki bir kasaba olan Krasnik’te Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kasaba yoğun bir Yahudi nüfusunu barındırıyordu. Abraham’ın babası terziydi. Abraham 2 yaşına geldiğinde annesini kaybetti ve onu anneannesi büyüttü. Abraham 7 yaşında mahalle okuluna başladı.

1933–39: Okulu sevdim ama çok zordu. Hıristiyan çocuklar Yahudilere sürekli “Tanrımızı siz öldürdünüz” diye bağırıyordu. Bir sene, Noel tatilinden bir gün önce bazı çocuklar okula demir ağırlıklar bağlanmış ipler getirdi. Hiç kimsenin öğretmenlere söylememesi için okul çıkışına kadar beklediler ve Yahudi çocukları onlarla dövdüler. Çocukların çoğu evlerine kan revan içinde gitti. 1938 yılında mahalle okulundan mezun oldum. İşgalci Almanlar, Eylül 1939’da Krasnik’e girdi.

1940–45: 1942 yılında Polonya’daki Budzyn, Majdanek ve Auschwitz kamplarına ve daha sonra Almanya’daki Oranienburg ve Flossenbürg kamplarına sürüldüm. 1945 ilkbaharında Bavyera’daki bir çiftlik bölgesine götürülen 500 kişilik grupta yer aldım. Bizi yalnızca 3 SS muhafızı kontrol altında tutuyordu. Muhafızlardan biri mutfağa gidip, öteki de adamları yemek aramaya götürünce elime fırsat geçti. Çiftlik evinin kapısını açıp ormana doğru koştum. Arkamdan ateş ettiklerinde kendimi yere attım. Yanımda iki firari daha vardı. Gern köyüne vardığımız anda bir ABD tankı göründü.

Abraham savaştan sonra üç yıl Bavyera’da yaşadı. 1949 yılında Kanada’ya göç etti ve 1959 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.