آبراهام برگمن  Abraham Bergman

آبراهام برگمن Abraham Bergman

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئن ۱۹۲۴

کراسنیک, لهستان

آبراهام در یک خانواده یهودی در کراسنیک، شهری در منطقه لوبلین لهستان متولد شد. شمار بسیاری از یهودیان در این شهر زندگی می کردند. پدر آبراهام یک خیاط بود. هنگامی که آبراهام ۲ سال داشت، مادرش جان سپرد و مادربزرگش او را بزرگ کرد. در سن ۷ سالگی، آبراهام شروع به تحصیل در مدرسه دولتی کرد.

۱۹۳۳-۱۹۳۹: مدرسه را دوست داشتم، اما برایم سخت و دشوار بود. کودکان مسیحی اغلب بر سر یهودیان فریاد می زدند: "شما خدای ما را کشتید." یک سال، روز قبل از تعطیلات کریسمس، تعدادی از بچه ها طناب هایی را که به وزنه های آهنی بسته شده بود به مدرسه آوردند. آنها تا بعد از تعطیل شدن مدرسه صبر کردند تا کسی نتواند به معلم حرفی بزند و بعد بچه های یهودی را کتک زدند. بسیاری از آنها غرق در خون به خانه برگشتند. در سال ۱۹۳۸ من مدرسه دولتی را به پایان رساندم. در سپتامبر ۱۹۳۹ مهاجمان آلمانی به کراسنیک رسیدند.

1۱۹۴۰-۱۹۴۵: در سال ۱۹۴۲ من به اردوگاه های بودزین، مایدانک Majdanek و آشویتس در لهستان، و سپس به اورانینبورگ Oranienburg و فلوسنبرگ Flossenbürg در آلمان تبعید شدم. در بهار ۱۹۴۵ من جزء گروهی بودم که به مزرعه ای در باواریا فرستاده شدند. فقط ۳ نگهبان اس اس، ۳۰ نفر از ما را کنترل می کردند. هنگامی که یکی از نگهبانان به آشپزخانه رفت و دیگری مردها را برد تا دنبال غذا بگردند، من شانس خود را امتحان کردم. با فشار دادن دروازه های مزرعه، به طرف جنگل فرار کردم. وقتی شلیک کردند، خودم را روی زمین انداختم. دو فراری دیگر نزدیک من به زمین افتادند. ما همزمان با آمدن یک تانک آمریکایی به روستای گرن Gern رسیدیم.

بعد از جنگ، آبراهام سه سال در باواریا زندگی کرد. او در سال ۱۹۴۹ به کانادا مهاجرت کرد و سپس در سال ۱۹۵۹ به ایالات متحده رفت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.