Channah Mazansky-Zaidel

Channah Mazansky-Zaidel

Doğum: 1908

Paneveys, Litvanya

Channah, Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babasının ölümünden bir yıl sonra, 1914'te, I. Dünya Savaşı sırasında ailesi Rusya'ya kaçtı. Savaş sona erince Litvanya'ya dönerek Pampenai köyüne yerleştiler ve Channah'nın büyükanne ve büyükbabasına ait olan evde yaşamaya başladılar. Channah'nın üç ablası, 1920'lerde Güney Afrika'ya gittiğinde o da aile bütçesine katkıda bulunmak için dikiş dikmeye başladı.

1933–39: Channah, Pampenai'de kadın terzisi olarak çalıştığı sırada 1930'ların ortalarında Channoch Zaidel ile evlendi. Pampenai'de yaşayan çiftin bir çocukları oldu. Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal ettiği sırada Litvanya hâlâ bağımsız bir ülkeydi.

1940–41: 22 Haziran 1941'de Sovyetler Birliği'ni işgali sırasında Alman birlikler, Pampenai çevresini ele geçirmişti. 1941 yazının sonlarında, Nazilerin Litvanya'daki Yahudileri yok etmek planın bir parçası olarak, Almanlar köye doğru ilerliyordu. Ancak Naziler gelmeden silahlanmış olan Litvanyalı işbirlikçiler, Pampenai'de yaşayan Yahudileri köyün yakınlarındaki ormana götürdüler. Onlara siper kazdırdılar sonra da soyunmalarını söylediler. Yahudiler, siperlere sokuldu ve ardından da makineli tüfeklerle üzerlerine ateş açıldı.

Channah, Channoch ve çocuğu, Channah'nın annesi, Sara Rachel, onun ikiz kardeşi Moishe ve küçük erkek kardeşi Chaim'le beraber orada öldürüldü. Channah, öldürüldüğünde 33 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.