Chana Mazansky-Zaidel

Chana Mazansky-Zaidel

Data urodzenia: 1908

Poniewież, Litwa

Chana była jednym z sześciorga dzieci w żydowskiej rodzinie. W 1914 r., po wybuchu I wojny światowej i rok po śmierci jej ojca, rodzina uciekła do Rosji. Po wojnie wróciła na Litwę i osiedliła się we wsi Pompiany, w domu dziadków Chany. Kiedy trójka jej najstarszego rodzeństwa przeprowadziła się w latach 20. do Południowej Afryki, Chana wspierała rodzinę szyciem.

1933-39: Chana pracowała jako szwaczka w Pompianach; w połowie lat 30. poznała i poślubiła Chanocha Zaidela. Po ślubie para dalej mieszkała w Pompianach i doczekała sie jednego dziecka. We wrześniu 1939 r. Niemcy najechali na Polskę. Litwa była wówczas wciąż wolna.

1940-41: W ciągu kilku dni od niemieckiej inwazji na Związek Radziecki (22 czerwca 1941 r.) niemieckie oddziały opanowały okolice Pompian. Pod koniec lata 1941 r. Niemcy zbliżyli się do wioski – była to część nazistowskiego planu wyeliminowania litewskich Żydów. Jednak zanim pojawiły się oddziały niemieckie, uzbrojeni litewscy kolaboranci zagnali Żydów z Pompian do pobliskiego lasu, a potem zmusili ich do wykopania dołów i rozebrania się do naga. Następnie rozkazano im wejść do rowów i rozstrzelano.

W trakcie egzekucji zginęli Chana, Chanoch i ich dziecko, a także Sara Rachel – matka Chany, jej brat bliźniak Mojsze oraz jej młodszy brat Chaim. Chana miała 33 lata.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.