David Birnbaum

David Birnbaum

Doğum: 1918

Radom, Polonya

Ailesi ve arkadaşları tarafından Dudek adıyla bilinen David, geniş bir Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapan Darok şehrinde doğdu. David’in ailesi Siyonist etkinliklere katılırdı ve David, öğlenleri devlet okulundan döndükten sonra Yahudi din okuluna gidiyordu. Babasının içki imalathanesi vardı.

1933–39: Almanlar, 1 Eylül 1939 günü Polonya’yı işgal etti ve 8 Eylül 1939 günü Radom ele geçirildi. Almanlar, köle işçi olarak çalıştırmak üzere Yahudi erkekleri gözaltına alıyordu ve Birnbaum ailesi, Almanların işe yarar mallara sahip olanları bağışlayacağını biliyordu. David ve iki erkek kardeşi, elektrikçi olan eniştelerinin yanında hemen çıraklığa başladı.

1940–44: 1940 yazında binlerce Radom’lu genç erkek, Sovyet sınırı yakınındaki çalışma kampına sürüldü. David, kendisini Wolanow kampında buldu. Burada işi sayesinde inşaat kalfalığı görevine getirildi. David, sonraki dört yıl boyunca başka çalışma ve toplama kamplarına sürüldü ve elektrikçi olması sayesinde sağ kaldı.

David, savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. 1969 yılında trafik kazasında öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.