Erich Schon

Erich Schon

Doğum: 18 Şubat 1911

Vsetin, Çekoslovakya

Erich, dindar bir Yahudi anne babanın beş çocuğundan biriydi. Çekoslovakya’nın, Slovakya sınırındaki Moravia bölgesinde yer alan bir kasaba olan Vsetin’de yaşıyorlardı. 12.500 nüfuslu kasabada 70 Yahudi aile yaşıyordu. Erich’in ailesinin burada bir bakkal dükkânı vardı ve bir de kereste fabrikası işletiyorlardı. Erich, meslek okuluna gitti ve bu okulda kerestecilik ve ormancılık uzmanı oldu.

1933–39: Almanlar, 1939 Mart’ında bölgemizi işgal ettikten sonra kereste işletmemize el koydu. Ormanlarda çalışma iznim olduğundan Çek askerlerinin Moravia’dan, orman içinden geçip işgal edilmeyen Slovakya’ya kaçmalarına yardım ettim. Bir keresinde bir grup kaçak yakalanınca Gestapo beni tutukladı. Brno–Spielberg’deki hapishanelerinde işkence gördüm. Göğsümde sigara söndürülürken bana zorla su dolu kovalar taşıttılar.

1940–44: Daha sonra Nazi kamplarına gönderildim. 1940’ta Dachau, 1941’de Hamburger–Neuengamme ve 1942’de Auschwitz. Auschwitz’te tekerlek rulmanlarını, kilitleri, boruları ve metal olan her şeyi onaran bir tamir ekibindeydim. Krematoryumdaki sızıntı yapan boruları bile tamir ettirdiler bize. Bir gün arızalı bir vagonu tamir ederken mahkumların toplu mezarlara gömülmüş binlerce cesedi çıkarmasını, kurbanlara gaz verilmesini izledim. Çürümüş cesetler, küçük vagonlarla biraz uzaktaki ceset yığınına taşındı ve üzerlerine benzin döküldü. Üst üste yığılmış cesetler ateşe verildi.

Erich daha sonra Mauthausen’e nakledilirken 11 yaşındaki oğluyla birlikte kaçtı. Çekoslovakya’ya geri döndü ve Auschwitz’in komutanı Rudolf Hoess’in yargılanmasında tanıklık yaptı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.