Eva Brigitte Marum

Eva Brigitte Marum

Doğum: 17 Temmuz 1919

Karlsruhe, Almanya

Eva Brigitte, Güneybatı Almanya’da Ren Nehri kıyısında bir eyalet olan Baden’in başkentinde yaşayan Alman Yahudisi bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Arkadaşları ve sınıf arkadaşları arasında Brigitte, ailesince de "Brix" olarak çağrılan Eva, laik bir ailede büyüdü ve devlet okullarına gitti. Babası Sosyal Demokrat Parti’nin yerel bir lideriydi.

1933–39: 1933’te Naziler Marum ailesinin evine gelerek Eva'nın babasını etkin bir Nazi karşıtı olduğu için tutukladı. İki ay sonra, bir anda babasını sokaklarda açık bir kamyonda "teşhir edilirken" ve toplama kampına götürülürken, halk tarafından aşağılanırken gördü. Bundan sonra Eva okulda kalmayı reddetti. Babası öldürüldükten sonra, Nisan 1934’te annesiyle birlikte Fransa’ya göç etti.

1940–43: Fransızlar Eva’yı düşman yabancılar için kurulan bir tutuklama kampından kurtardı. Ancak Almanlar Fransa’yı 1940’ta bozguna uğrattığında durum kötüleşti. 1941’de Eva'nın kız kardeşi kendisi, Eva ve annesi için Amerika’ya gitmek üzere vapur bileti ve çıkış vizeleri almıştı. Ancak Eva dokuz aylık hamile olduğundan, gemi yetkilileri onu gemiye almadı. Bebeğinin babası tarafından terk edilmiş ve tek başına olan Eva, bebeği Marseille’de dünyaya getirdi. Oğluna bakamadığı için onu bir yaşındayken, Limoges’deki bir mülteci Yahudi çocuk yurduna yerleştirdi.

Ocak 1943’te Güney Fransa’daki bir toplama sırasında yakalanan Brigitte, Sobibor’a sürüldü ve orada öldü. Oğlu hayatta kaldı ve 1945’te Filistin’e götürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.