Gabrielle Weidner

Gabrielle Weidner

Doğum: 17 Ağustos 1914

Brüksel, Belçika

Gabrielle, Hollandalı bir anne babanın dört çocuğundan ikincisiydi. Babası Yedinci Gün Adventistleri Kilisesi’nde papazdı. Fransa’da İsviçre sınırına yakın bir yerde bulunan, babasının papaz olarak görev yaptığı Collonges’te büyüdü. Gabrielle 16 yaşındayken Yedinci Gün Adventist inancına göre vaftiz edildi. Orta dereceli okula İngiltere’nin Londra şehrinde gitti.

1933–39: Gabrielle’nin Yedinci Gün Adventist Kilisesi’nde etkinliği giderek arttı ve sonunda Yedinci Gün Adventistler Fransa–Belçika Birliği’nin Paris’teki merkezinde sekreter oldu. Batı Avrupa’ya öğrenciyken yaptığı seyahatler ve yabancı dil bilgisi işinde çok yararlı oluyordu. 3 Eylül 1939’da, Almanya’nın Polonya’yı işgalinden iki gün sonra Fransa Almanya’ya savaş ilan etti.

1940–44: Alman güçleri Mayıs 1940’ta Fransa’yı işgal edince, Gabrielle güneye kaçtı. Gabrielle ateşkes sonrasında Paris’e döndü ve kilisedeki işine devam etti. 26 Şubat 1944 Cumartesi günü sabah 10’da, kilise hizmeti sırasında Gestapo tarafından tutuklandı. Gabrielle, işkence edilen bir üye tarafından, Hollanda Yahudilerine ve siyasi mültecilere yardım eden "Hollanda–Paris" ağının 140 diğer üyesiyle birlikte töhmet altında bırakıldı. Gabrielle 24 Ağustos’ta Paris’teki Fresnes Hapishanesi’nden Almanya’daki Ravensbrück kampına sürüldü.

17 Şubat 1945’te Ravensbrück’e bağlı alt bir kamp olan Königsberg’de, Sovyet birlikleri tarafından özgürlüğe kavuşturulduktan birkaç gün sonra yetersiz beslenmeden öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.