Henoch Kornfeld

Henoch Kornfeld

Doğum: 1938

Kolbuszowa, Polonya

Henoch'un dindar birer Yahudi olan ebeveynleri 1937'de evlendi. Babası Moishe Kornfeld ve annesi Liba Saleschutz Henoch'un annesinin çocukluğunu geçirdiği Kolbuszowa'ya yerleşti. Kolbuszowa'da Liba'nın babası yeni evli çifte ev satın alarak damadı için toptan tekstil işletmesi kurdu

1938–1939: Henoch 1938'in sonunda dünyaya geldi ve hala ve teyzeleriyle, amca ve dayılarıyla, kuzenleriyle bir arada büyüdü. Henoch'un ilk doğum günü yaklaşırken, Almanlar Polonya'yı işgal etti ve kısa sürede Kolbuszowa'ya ulaştı. Atlı Polonyalı askerler Alman ordusuna karşı savaşmaya çalıştıysa da, tanklarla karşılaştırıldığında güçleri yetmedi. Kısa süren bir savaştan sonra, sokaklarda at cesetleri vardı. Henoch'un kasabası Alman egemenliğine girdi.

1940–1942: Kasabadaki herkes, çocuklar bile Kolbuszowa'da buldok suratlı acımasız Alman polis komutanı Hafenbier'i biliyordu. Hafenbier Yahudi kasabada terör estirdi ve kasabalı Yahudilerin çoğunu öldürdü. Henoch kasabadaki diğer çocuklarla genellikle Hafenbier'i canlandırdığı bir oyun oynardı. Arkadaşlarına dönüp: “Yahudiysen ölüsün demektir” derdi. Ardından tahtadan yapılmış tüfeğiyle arkadaşlarına “ateş etmeye” başlardı. Arkadaşları ise yere düşer ve öldürülmüş numarası yapardı.

Henoch ve ailesi 25 Haziran 1942’de Rzeszow gettosuna, 7 Temmuz'da ise gaz odasında öldürülecekleri Belzec imha kampına sürgün edildi. Henoch üç buçuk yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.