Jeno Nemeth

Jeno Nemeth

Doğum: 5 Nisan 1868

Rakoczifalva, Macaristan

Jeno, kendisi ve iki erkek kardeşinin Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğduğu Szolnok şehri yakınlarında çiftçilikle uğraşan küçük bir köyden Szentes’e taşındı. Jeno, bakkal ve hırdavat malzemeleri satan bir dükkânın sahibiydi. Güneydoğu Macaristan kasabası olan Szentes’te yaşıyordu. Jeno ve karısı Juliana’nın Barbara ve Margit adında evli iki kızı vardı. Oğulları Desider, Szentes’te diş hekimliği yapıyordu.

1933–39: Karım ve ben dükkânda çok çalışıyorduk. 1930’lardaki ekonomik buhran yıkıcı geçmişti ama işler biraz daha düzelmeye başlıyordu. Desider evlendi ve Maria adında bir kız torunumuz oldu. Evlenince yakındaki Torokszentmiklos kasabasına taşınan Barbara boşanıp oğluyla birlikte Szentes’e geri döndü. Dükkânda bizimle birlikte çalıştı.

1940–44: Alman birliklerinin Mart 1944’te Macaristan’ı işgal etmesinin üzerinden beş ay geçmişti. Macaristan faşist Ok ve Haç partisi üyeleri dükkânımıza ve evimize el koydu. Karım Juliana, büyük çocuklarımız ve onların aileleri, kayınlarımız ve Szeged çevresindeki kasabalardan gelen binlerce Yahudi ile birlikte Szeged’in spor sahaları ve tuğla fabrikasındaki geçici gettoya sürüldük. Strasshof çalışma kampından trenle geçerek Avusturya’ya, Goestling an der Ybbs adındaki çiftçi köyünde bulunan bir çalışma kampına sürüldük.

Jeno ve ailesi, ABD kuvvetleri bölgeye ulaşmadan birkaç gün önce geri çekilen SS askerlerinin açtığı makineli tüfek ateşiyle öldürülen kamptaki 80 Yahudi arasındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.