Jozef Wilk

Jozef Wilk

Doğum: 19 Mart 1925

Rzeszow, Polonya

Jozef, Güney Polonya'nın Rzeszow kasabasında yaşayan Roma Katoliği bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Jozef'in babası Polonya ordusunda rehber subaydı. Jozef sporda çok başarılıydı. En sevdiği spor jimnastikti. Ayrıca piyano da çalışıyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'ya saldırdığında, Jozef 14 yaşındaydı. Kuşatma onu derinden etkiledi. Vatansever bir ailede yetişen Jozef, Polonya'yı sevmeyi ve korumayı öğrenmişti. Ancak Almanlar Polonya'nın başkenti Varşova'yı bombalarken Jozef, orduya katılmak için çok küçüktü. Pazar günü Almanlar Rzeszow'a ulaştılar. Daha sonra Jozef Varşova'ya gidip orada kendisinden yaşça büyük iki kız kardeşiyle buluştu.

1940–43: Jozef, Varşova'da Polonya direnişinin özel bir birliğinde istihkam eri oldu. Kod adı "Orlik"ti. 19 Nisan 1943'te, Varşova ayaklanması sırasında birliğine, Yahudilerin kaçabilmesi için Varşova gettosunun duvarının bir bölümünü patlatması emredilmişti. Birliği paltolarının altında patlayıcı ve silahlarla Bonifraterska Sokağı'ndaki duvara yaklaşırken arkadaşı "Mlodek"in ayağı takıldı ve tabancası yanlışlıkla kaldırıma düştü. Polis tabancayı gördü ve ateş açtı. Kaos patlak verdi. Alman birlikleri, direniş birliği duvara ulaşamadan onlara ateş açtı.

Jozef ve "Mlodek" öldürüldü. Geri çekilen birlik patlayıcıları patlattı. Jozef ve "Mlodek"in bedenleri patlama sonucu tanınmaz hâle geldi. Jozef 18 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.