یوزف ویلک Jozef Wilk

یوزف ویلک Jozef Wilk

تاریخ تولد: ۱۹ مارس ۱۹۲۵

ژشوف, لهستان

یوزف جوانترین فرزند در بین سه فرزند خانواده‌ای کاتولیک در شهر ژشوف واقع در جنوب لهستان بود. پدر یوزف یک افسر رسمی در ارتش لهستان بود. یوزف استعداد فوق العاده‌ای در ورزش داشت و ژیمناستیک ورزش مورد علاقه‌ی او بود. او همچنین پیانو تمرین می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: در هنگام حمله‌ی آلمان به لهستان در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ یوزف ۱۴ سال داشت. این تهاجم به او که در خانواده‌ای میهن پرست بزرگ شده بود و عشق به وطن و دفاع از لهستان را آموخته بود، ضربه روحی سختی وارد آورد. آلمان ورشو، پایتخت لهستان را بمباران می کرد اما یوزف برای پیوستن به ارتش خیلی جوان بود. آلمان در روز یکشنبه ۱۰ سپتامبر به ژشوف رسید. بعد از آن یوزف به ورشو رفت تا به دو خواهر بزرگترش بپیوندد.

۱۹۴۰-۴۳: یوزف در ورشو در واحد مخصوصی از جنبش مقاومت لهستان، به حفاری مشغول بود. نام رمز او «اورلیک» بود. در ۱۹ آوریل ۱۹۴۳ در طی احداث گتوهای ورشو، واحد او دستور داشت که قسمتی از دیوار گتوها را خراب کند تا یهودیان بتوانند فرار کنند. زمانی که واحد او که زیر کتهایشان مواد منفجره و اسلحه حمل می کردند، به دیوار گتو، واقع در انتهای خیابان بونیفراترسکا نزدیک شدند دوستش «ملودک» سکندری خورد و به صورت تصادفی تفنگش روی پیاده رو افتاد. یکی از ماموران پلیس صحنه را دید و شروع به شلیک کرد. هرج و مرج شروع شد. نیروهای آلمانی قبل از اینکه واحد آنها بتوانند خودشان را به دیوار برسانند به سمتشان آتش گشودند.

یوزف و «ملودک» کشته شدند. بقیه اعضا که در حال عقب نشینی بودند مواد منفجره را که پیش یوزف و ملودک بود منفجر کردند تا بدن آنها غیرقابل شناسایی شود. یوزف ۱۸ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.