Majlech Kisielnicki

Majlech Kisielnicki

Doğum: 18 Ağustos 1920

Kaluszyn, Polonya

Majlech, Varşova’nın 60 km kadar doğusunda, yoğun şekilde Yahudilerin yaşadığı küçük Kaluszyn kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan ikincisiydi. Majlech'in babasının, hepsi de yoğun trafiğe sahip ana yol üzerinde bulunan bir restoranı, toptancı bakkalı ve benzin istasyonu vardı. Majlech devlet ilkokuluna gidiyor, ayrıca dinî eğitim de alıyordu.

1933–39: Arkadaşlarım Mindele, Sara, Adam ile ben, siyaset tartışmaları yapmayı çok severdik. Polonyalıların Alman tanklarının mukavvadan yapıldığına dair propaganda yaptığını duyuyorduk. On dokuz yaşına geldiğimde savaş başladı. Babam, erkek kardeşim ve ben doğuya, SSCB’ye doğru kaçtık. Çünkü Almanların bizi zorunlu işgücü olarak göndermesinden korkuyorduk. Ancak savaşın Kaluszyn’de yapıldığını duyunca eve geri döndük. Anneme bir şey olmamıştı.

1940–44: Almanların zorunlu çalışma kampına göndermek üzere Yahudi erkekleri topladığını duyunca 1942’nin sonlarında bir gün Kaluszyn gettosundan kaçtım. Kuzenlerimden bazılarıyla kalmak için Varşova gettosuna sızmayı başardım. Ancak 18 Ocak 1943’te bir toplama sırasında yakalandım ve bir sığır vagonuna konarak Treblinka ölüm kampına gönderildim. Tren oldukça hızlı gidiyordu ve kaçanları makineli tüfekle vurmak üzere vagonun tepesine muhafızlar yerleştirilmişti. Yine de tehlikeyi göze almak zorundaydım. Önümdeki birinin atladığını gördüm. Sonra sıra bana geldi.

Majlech atladı, yaralanmadı ve yürüyerek Varşova’ya döndü. Daha sonra Majdanek ve Auschwitz kamplarına sürüldü. Savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.