Mario Finzi

Mario Finzi

Doğum: 1913

Bologna, İtalya

Mario, Bologna’da ortaokul öğretmeni olan bir Yahudi çiftin tek çocuğuydu. Çoğu İtalyan Yahudisi gibi, onun ailesi de İtalyan toplumuyla iyi kaynaşmıştı. 1922 yılında faşist lider Benito Mussolini’nin iktidara gelmesine karşın İtalya'daki Yahudiler, güven içinde yaşamaya devam ediyordu. Mario, hobi olarak piyano çalıyordu. Mario, liseyi Bologna’da bitirdikten sonra hukuk tahsili görmeye gitti.

1933–39: Mario 1938 yılında Milan’da hukuk stajına başladı.Ancak o yılın sonlarında Mussolini hükümeti, Mario’nun stajına devam etmesine mani olan “ırkçı” kanunlar yayınladı. Mario, Paris’e taşındı ve piyanist olarak yeni bir kariyere başladı. Ağustos 1939’da vizesini yenilemek üzere İtalya’ya geri döndü. 1 Eylül günü—Mario İtalya’dayken—Almanya, Polonya’yı işgal etti ve iki gün sonra Fransa, Almanya’ya savaş ilan etti. Mario, İtalya’da alıkonuldu.

1940–44: Mario, Bologna’da mültecilere yardım eden bir Yahudi yardım kuruluşunda çalıştı. Temmuz 1943’te Mussolini devrildi ve Alman kuvvetleri İtalya’yı işgal etti. Bologna’daki Yahudiler, Fossoli di Carpi’de yer alan bir Alman geçici kampına gönderildi. Bazıları için, Fossoli di Carpi’den yapılan nakillerin varış noktası sır değildi. Demiryolu vagonlarından birine tebeşirle “Auschwitz” yazılmıştı. Mario, Mart 1944’te Auschwitz’e sürüldü.

Mario, Auschwitz’te kendini kampı çevreleyen yüksek gerilimli tellerin üstüne attı. Geride, anne babasına, onlardan af dileyen bir mesaj bırakmıştı. Mario 31 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.