Martin Hans Munzer

Martin Hans Munzer

Doğum: 25 Eylül 1893

Seesen, Almanya

Hans, Almanya’nın kuzey batısındaki bir kasabada Yahudi bir ailede doğdu. Hans'ın babası Berlin’de bir orta dereceli okula tarih öğretmeni olarak atanınca aile buraya taşındı. Hans üniversiteden mezun olduktan sonra evlendi ve karısı Margaret ile birlikte Berlin’de bir daireye taşındı. 1920’de çocukları Wolfgang doğdu. Hans bir tuhafiye şirketinin dış temsilcisi olarak çalışıyordu.

1933–39: Naziler birkaç hafta önce seçimleri kazandığında benim gibi sosyalist partinin etkin üyesi olan insanlar için korkmaya başladım. Ve haklı çıktım. Hemen birisi kapımızın altından şu uyarı notunu atmıştı: Naziler sosyalistleri topluyordu. Sosyal Demokrat Parti’nin yerel bölge amiri olarak ben de onların listesindeyim. Alelacele ayrılıp başka bir semtte, sahte bir adla başka bir kiracıdan oda kiralamaya çalışacağız.

1940–44: Almanya’dan kaçalı neredeyse 10 yıl oldu. İkinci eşim Lucie ile Paris’te yaşıyorduk. Ancak iş ortağımla aramda anlaşmazlık çıkınca buraya Nice şehrine taşınmaya karar verdik. Şehir, Fransa’daki Yahudiler için bir sığınak gibi. Çünkü bu bölgeyi işgal eden İtalyanlar, bizi kendi hâlimize bırakıyor. Lucie ile birlikte ödünç kitap veren bir kütüphane işletiyoruz. Bazen İspanya’ya, oradan da Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyi düşünsek bile yine de Fransa’da kendimizi güvende hissediyoruz.

Eylül 1943’te Alman birlikleri Nice’i işgal etti. Altı ay sonra, Hans ve Lucie Paris dışındaki Drancy üzerinden Auschwitz’e sürüldü ve vardıklarında gaz verilerek öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.