مارتین هانس مونتسر  Martin Hans Munzer

مارتین هانس مونتسر Martin Hans Munzer

تاریخ تولد: ۲۵ سپتامبر ۱۸۹۳

زیزن, آلمان

هانس در یک خانواده‌ی یهودی در شهری کوچکی در شمال شرقی آلمان به دنیا آمد. هنگامی که پدر هانس توانست به عنوان مدرس تاریخ در یک دبیرستان کاری پیدا کند، خانواده مونتسر به برلین نقل مکان کردند. هانس پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، ازدواج کرد و با همسرش مارگارت در آپارتمانی در برلین اقامت گزید. در سال ۱۹۲۰، آنها صاحب فرزندی به نام ولفگانگ شدند. هانس به عنوان نماینده‌ی یک شرکت لوازم خیاطی خارجی کار می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: چند هفته بعد از برنده شدن نازی‌ها در انتخابات، من نگران افرادی مثل خودم شدم که از اعضای فعال حزب سوسیالیست بودند و حق هم با من بود. یک نفر از زیر در یادداشتی برایمان فرستاده و هشدار داده است: نازی‌ها سوسیالیست‌ها را دستگیر می‌کنند. اسم من نیز به عنوان سرپرست حوزه‌ی محلی حزب سوسیال دموکرات در فهرست آنهاست. ما با عجله اینجا را ترک خواهیم کرد و سعی می‌کنیم در محله‌آی دیگر با نام مستعار یک اتاق اجاره کنیم.

۱۹۴۰-۴۴: تقریباً ۱ سال از زمانی که از آلمان گریخته‌ام گذشته است. من و همسر دومم، لوسی، در پاریس زندگی می‌کردیم، اما وقتی از شریک تجاری‌ام جدا شدم، تصمیم گرفتیم به شهر نیس نقل مکان کنیم. این شهر برای یهودیان فرانسه مکانی امن است، چون ایتالیایی‌هایی که این منطقه را اشغال کرده‌اند، کاری به ما یهودیان ندارند. من و لوسی صاحب یک کتابخانه هستیم که به مردم کتاب امانت می‌دهد. ما گاهی درباره این موضوع فکر می‌کنیم که ابتدا به اسپانیا و از آنجا به ایالات متحده برویم، اما هنوز همین جا در فرانسه احساس امنیت می کنیم.

دو سپتامبر ۱۹۴۳، آلمانی‌ها شهر نیس را اشغال کردند. شش ماه بعد، هانس و لوسی از طریق درانسی، خارج از پاریس، به آشویتس تبعید شدند. آنها به محض ورود به آنجا با گاز کشته شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.