Tonie Frederika Kaufmann Soep

Tonie Frederika Kaufmann Soep

Doğum: 8 Aralık 1895

Amsterdam, Hollanda

Tonie’nin anne babası 1880’lerde Almanya’dan Hollanda’ya geldi ve altı çocukları Amsterdam’da doğdu. Tonie, çocukken piyano dersleri aldı ve Fransızcası mükemmeldi. Tonie, elmas üreticisi Abraham Soep’le evlenince kocasının Yahudi geleneklerini benimsedi. Üç çocukları 1919’da, 1923’te ve 1924’te doğdu.

1933–39: Tonie’nin kocası uzun yıllar Amsterdam Yahudi topluluğu başkanı olarak görev yaptı. Soep ailesinin geniş ve rahat bir evi vardı. Tonie ve Abraham birlikte sık sık yurtdışı seyahatine çıkardı ve her yaz ailece Zandvoort’ta deniz kıyısında bir ev tutarlardı. Soep ailesi, hafta sonlarını kalabalık akrabalarıyla birlikte geçirmekten keyif alıyordu.

1940–44: Almanlar 1940 yılında Hollanda’yı işgal etti. Abraham, bir yıl sonra Nazilerin uygulamaya koyduğu Hollanda Yahudi konseyine atandı. Soep ailesi, 1943 yılında sürgün edildi ve sonunda Bergen-Belsen kampına gönderildi. Almanlar, burada bir elmas fabrikası kurmak için Abraham’ın uzmanlığından faydalanmak istiyordu. “Elmas planı” çökünce Soep ailesi ve Almanların iş bağlantıları için yeniden ihtiyaç duyulması ihtimaline karşı sağ tutulan bir aile daha hariç elmas işçileri, ölüm kamplarına sürüldü.

Tonie, Nisan 1945’te Bergen-Belsen toplama kampından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.