Urszula Kaczmarek

Urszula Kaczmarek

Doğum: 18 Temmuz 1929

Poznan, Polonya

Urszula, Polonya’nın batısındaki sanayi şehri Poznan’da yaşayan Franciszek ve Jadwiga Kaczmarek’in dört çocuğundan biriydi. Aile, Smolnej Sokağı 11 numarada oturuyordu. Anne babaları gibi Kaczmarek çocukları da, Roma Katolik inancına göre vaftiz edilmişti.

1933–39: Urszula, ailenin büyük çocuklarından biri olarak ev işlerinde annesine yardım ediyordu. Almanlar, 1 Eylül 1939 Cuma günü Polonya’yı işgal ettiğinde 10 yaşındaydı. Alman uçakları aynı gün Poznan’ı bombalamış, dokuz gün sonra da Alman birlikleri şehre girmişti. Poznan, Polonya’nın, Almanya’nın resmen ilhak ettiği (Nazi-Sovyet Paktı’nın sonucunda) bir bölgesinde yer alıyordu. O ayın sonunda şehrin adı Posen olarak değiştirildi.

1940–43: Urszula’nın ailesi de, şehrin işgalinden sonra Naziler için zorla çalıştırılan pek çok vatandaşın arasındaydı. Urszula küçük kardeşlerine bakmak için şehirden ayrıldı. 1942 yılı sonlarında bir gün evin önünde oyun oynarken Nazilerin rastgele “sokak temizliği” sırasında gözaltına alındılar. Urszula, o kış Lodz’un Yahudi gettosuna yerleştirilmiş çocuklar için kurulan çalışma kampına sürüldü. Hastalanınca muhafızlar onu karın içine sürükledi; üzerine soğuk su döktü ve dışarıda bıraktı.

Urszula, 9 Mayıs 1943 günü zatürreden öldü. 13 yaşındaydı. Ölüm nedeni, kamp kayıtlarında kalp krizi olarak görünüyordu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.