Yitzhak (Irving) Balsam

Yitzhak (Irving) Balsam

Doğum: 17 Ekim 1924

Praszka, Polonya

Yitzhak, dindar Yahudi anne babadan doğan dört çocuğun ikincisiydi.Aile, küçük bir kasaba olan Praszka’daki Polonya–Almanya sınırında yaşıyordu. Yitzhak’ın babası burada terzilik yapıyordu. İşi düzenli değildi ve aile güçlükle geçiniyordu. Yitzhak, sabahları Polonya devlet okuluna, öğleden sonraları ise İbrani okuluna gidiyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939 günü gece saat 4’te patlama sesiyle uyandık. Polonya ordusu, Almanların Polonya’yı işgal etmesini engellemek için Prosna nehri üzerindeki köprüyü havaya uçurmuştu. Ama saat 6’da Almanlar süngülü askerler, tanklar ve kamyonlarla kasabaya girmişti. Daha sonraki yedi gün boyunca Alman konvoyları Praszka’ya doğru ilerledi. Ben ve kasabalı diğer Yahudi erkekler, her gün kasaba dışında yollar inşa etmeye zorlanıyordu.

1940–45: Aralarında Auschwitz’in de bulunduğu birkaç kampa sürüldüm. Daha sonra ölüm yürüyüşünden kaçtığım için 60 erkekle birlikte hapse atıldım. Çoğu idam edildi. Geri kalanımız, cesetleri iki toplu mezarın kazıldığı bir mezarlığa taşımaya zorlandık. Mezarlardan birini cesetleri gömdük. Daha sonra diğer mezara girmeye zorlandık ve üzerimize makineli silahla ateş açıldı. Ateş kesildiğinde beşimiz hâlâ yaşıyorduk. İkinci mezarı doldurmamız emredildi. Sonra silahları tekrar üzerimize doğrulttular. Mucizevî bir şekilde mermileri bitmişti.

Yithzak, zorla çalıştırılmak üzere Mauthausen’e ve daha sonra ölmesi için Gunskirchen’e gönderildi. 1945 yılında kurtuldu ve 1948 yılında Amerika'ya göç etti. Yithzak 1992 yılında öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.