Tanikliklar

Benjamin (Beryl) Ferencz

Ben Romanya, Transilvanya'daki Karpat Dağları'ndaki küçük bir köyde dünyaya geldi. Bebekken ailesi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Ben, Harvard Üniversite'sinde ceza hukuku okudu. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1943'te mezun oldu. Müttefikler’in Batı Avrupa'yı işgaline hazırlık esnasında Amerikan uçaksavar topçu taburuna katıldı. Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Ben, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun Savaş Suçları Araştırma Birimi’ne atandı. İsnat edilen Nazi savaş suçlarını tutuklamak ve buna karşı kanıt toplamakla görevlendirildi. Nuremberg Mahkemeleri'nde görülen Einsatzgruppen Davası'nda Amerikan Başsavcısı oldu.

Deşifre Edilmiş Metin

Bizim tanıkları çağırdığımız bir odamız yoktu. Yanımızda katip ya da çapraz sorgu uzmanımız, tanığın haklarını koruyacak kişiler yoktu. Tanıklar dostlarımızmış gibi, onlardan yeminli itiraflarını alıyorduk. Başlamadan önce subaylardan birinin yanında yemin ediyorlardı. Tanık düşmanımızmış gibi, söylediklerinin gerçek olduğundan emin olmak için tanığı özel olarak sorguluyorduk. Tanığın gerçeği söylediğinden emin olduktan sonra, ifadesini ve gerçek olduğunu teyit etmesini istiyorduk ve bu duruma şahitlik etmesi için yanımızda bir subay bulunuyordu, yargılama açısından mümkün olan en iyi koşulları sağlıyorduk. Aldığımız ifadeler, daha sonra kullandığımız kanıtlardı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.