Tanikliklar

Thomas Buergenthal

Thomas'ın ailesi 1938'de Zilina'ya geldi. Slovak Hlinka Askerleri, Yahudilere karşı tacizlerini artırdığı için, aile Zilinka'dan ayrılmaya karar verdi. Thomas ve ailesi sonunda Polonya'ya girdi. Ne var ki Eylül 1939'daki Alman işgali, İngiltere'ye gitmek için ülkeden çıkmalarını engelledi. Aile, Nisan 1941'de getto kurulan, Kielce'de kaldı. Ağustos 1942'de Kielce gettosu tasfiye edildiğinde, Thomas ve ailesi aynı ay meydana gelen Treblinka sürgünlerinden kurtulmayı başardı. Onun yerine zorunlu çalıştırma kampına gönderildiler. Ağustos 1944'te Thomas ailesiyle birlikte Auschwitz'e sevk edildi. Ocak 1945'te Sovyet Kuvvetleri yaklaşırken, Thomas ve diğer esirler Auschwitz'den ölüm yürüyüşüne çıkmaya zorlandı. Thomas, Almanya'daki Sachsenhausen kampına gönderildi. Nisan 1945'te Sovyet Kuvvetler’in Sachsenhausen kampını dağıtmasının ardından, Thomas yetimhaneye yerleştirildi. Akrabaları nerede olduğunu buldu ve Goettingen'de annesiyle yeniden bir araya geldi. 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Polonya'dan ayrılmak hiç de o kadar kolay değildi. Benim belgem ya da başka bir şeyim yoktu. O sırada annem Almanya'da, İngiliz bölgesindeydi. Amerikan Ortak Dağıtım Komitesi (Ortak) beni Aralık 1946'da annemle yeniden bir araya gelene kadar Polonya'dan Çekoslovakya'ya, Çekoslovakya'dan Amerikan bölgesine, oradan da Almanya'daki İngiliz bölgesine kaçak olarak geçirdi. Brihah [“firar”] ile çalışan Ortak Komite vardı. Sınırda birçok kişiye rüşvet verdiler. Benim 46'da Almanya'ya gidişim bu şekilde oldu. Annemden ayrıldıktan sonra üç yıl sonra yeniden bir araya gelebildik.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.