Oskar Schindler plants a tree on the Avenue of the Righteous Among the Nations at Yad Vashem.

Праведники народів світу

Праведники народів світу — це особи неєврейського походження, які були вшановані Яд Вашем, ізраїльським меморіалом Голокосту, за те, що вони, ризикуючи власним життям, допомагали євреям під час Голокосту.

Ключові факти

  • 1

    У 1963 році було сформовано комісію експертів із Голокосту, яка визначила критерії для присвоєння звання Праведника народів світу.

  • 2

    Для того, щоб отримати звання Праведника народів світу, початковою мотивацією людини для допомоги євреям мав бути їхній порятунок, а не особиста вигода.

  • 3

    Ті, хто був названий Праведником народів світу, отримують почесне громадянство Ізраїлю.

Загальні відомості

У 1953 році Кнесет, парламент Ізраїлю, ухвалив закон про створення Яд Вашем як Меморіалу мучеників і героїв країни. До його завдань входило вшанування пам’яті шести мільйонів євреїв, вбитих нацистами та їхніми колаборантами під час Голокосту, віддання шани борцям єврейського опору, а також вшанування тих «високоморальних неєвреїв, які ризикували своїм життям заради порятунку євреїв». Титул «Праведник народів світу» походить з єврейської традиції (літератури мудреців), яка описує неєвреїв, що допомагали єврейському народові в скрутні часи.

Алею Праведників – місце, де висаджують дерева на згадку про рятівників, – було урочисто відкрито в День пам’яті жертв Голокосту 1962 року. Наступного року було створено комісію під головуванням члена Верховного суду Ізраїлю, яка визначила критерії для нагородження Праведників народів світу. 1 лютого під головуванням судді Моше Ландау відбулося перше засідання комісії.

Критерії для розгляду

Яд Вашем визначає чотири основні вимоги до кандидата на здобуття звання Праведника народів світу.

Євреїв депортували з районів Кавала, Серес та Драма в окупованій Болгарією Фракії. Приблизно 3000 євреїв привезли в місто Драма й загнали в поїзди без води та їжі, для транспортування в табір у місті Ґорна Джумая. Після того євреїв, імовірно, перевезли до болгарського порту Лом на Дунаї, звідки їх водним транспортом доправили до Відня. Звідти нацисти депортували їх до табору смерті Треблінка.

Джерело:
  • Bulgarian Film Archive

 

По-перше, рятівник мав брати активну участь у порятунку євреїв від загрози смерті або депортації до концтаборів чи центрів знищення. По-друге, рятівник мав ризикувати власним життям або свободою, намагаючись врятувати євреїв. По-третє, початковим мотивом порятунку мав бути захист і порятунок євреїв від Голокосту. Інші мотиви, які не враховують для кваліфікації, включають фінансову вигоду, захист євреїв із метою навернення їх у християнство, прихищення єврейської дитини з метою всиновлення або порятунок людей під час акцій опору, які не були явно спрямовані на порятунок євреїв. Нарешті, мають бути свідчення врятованих із перших рук, щоби підтвердити роль людини в порятунку. Якщо свідчень немає або їх неможливо знайти, має бути неспростовна документація про участь особи в порятунку та умови, за яких він відбувався.

Хоча Праведники народів світу робили все можливе, щоб урятувати євреїв, Яд Вашем окреслює чотири різні способи, в які ці особи допомагали єврейській громаді. Перший полягав у переховуванні євреїв у будинку рятівника або на його обійсті, а також у забезпеченні євреїв їжею та іншими предметами першої необхідності під час переховування. По-друге, деякі праведники здобували фальшиві документи та допомагали створити фіктивну ідентичність для тих, кого вони рятували. Третій тип рятівників, визначений Яд Вашем, — це ті, хто допомагав євреям утекти з окупованої нацистами території або в менш небезпечні райони. Нарешті, деякі рятівники рятували дітей після того, як їхніх батьків забрали до концтаборів або вбили.

Нагорода

Особи, яким присвоєно звання Праведника народів світу, отримують медаль зі своїм іменем та почесну грамоту. Їхні імена заносять на Стіну пошани в Саду Праведників в Яд Вашем. Закон про Яд Вашем передбачає, що Яд Вашем може надавати почесне громадянство Ізраїлю Праведникам народів світу. Нагороди вручають рятівникам в Ізраїлі або в країні їхнього проживання через дипломатичних представників Ізраїлю. Нагороди можуть бути вручені посмертно, і в цьому випадку нагороду отримують родичі рятівника. Станом на березень 2025 року Яд Вашем присвоїв звання Праведників народів світу 28 486 особам і групам із 55 країн світу.

Праведниками народів світу є люди різного походження. Тут є християни всіх конфесій, а також мусульмани й атеїсти. Деякі з Праведників були високопоставленими дипломатами, які використовували своє становище для отримання фальшивих документів для євреїв, а інші були селянами, які переховували євреїв у своїх обійстях.

Яд Вашем зберігає вичерпний список осіб і груп, які були удостоєні звання Праведника народів світу, а також додаткову інформацію про цю нагороду.

Примітки

  1. Footnote reference1.

    "Names of Righteous by Country," Yad Vashem. The World Holocaust Remembrance Center, last modified January 1 2023, https://www.yadvashem.org/righteous/statistics.html

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Глосарій