Soldiers swear an oath of loyalty to Hitler

Rola wojskowych

Prześladowanie Żydów i innych grup nie było wyłącznie wynikiem działań Hitlera i pozostałych gorliwych zwolenników nazizmu. Nazistowscy przywódcy wymagali aktywnej pomocy lub współpracy ze strony specjalistów pracujących w różnych dziedzinach, którzy w wielu przypadkach nie byli zadeklarowanymi nazistami. Wojskowi odgrywali zasadniczą rolę w umacnianiu władzy nazistów oraz prześladowaniu i masowym mordowaniu Żydów i innych grup społecznych.

Przywódcy wojskowi w 1933 r. postrzegali Adolfa Hitlera jako radykała i nowicjusza. Tak jak inni konserwatyści, oni również wierzyli, że były kapral wojskowy może być wykorzystany do ich własnych celów. Wojskowi dzielili z nazistami pewne wspólne poglądy polityczne, w tym nacjonalizm, antykomunizm oraz chęć rozbudowy sił zbrojnych i przywrócenia Niemcom pozycji wielkiej światowej potęgi. Zapewnienia, które Hitler kierował do przywódców wojskowych o służeniu ich interesom, zapewniły mu ich neutralność, podczas gdy naziści używali zastraszania i siły do represjonowania opozycji politycznej i konsolidacji władzy. Wojskowi, podobnie jak inni urzędnicy państwowi, składali przysięgę bezwarunkowego posłuszeństwa Führerowi. Przywódcy wojskowi z zadowoleniem przyjęli przywrócenie przez reżim poboru wojskowego w 1935 r., co było pogwałceniem warunków traktatu wersalskiego.

German soldiers in the Soviet Union during a December 1943 Soviet offensive on the eastern front.

Niemieccy żołnierze w Związku Radzieckim podczas radzieckiej ofensywy na froncie wschodnim w grudniu 1943 r. Niemcy najechali sowieckie terytorium w czerwcu 1941 r., ale po bitwie pod Stalingradem musieli stawić czoło kontrofensywom. 16 grudnia 1943 r.

Źródło:
  • US Holocaust Memorial Museum

Wojsko podporządkowało się również nazistowskiemu rasizmowi i prawom rasowym. W 1935 r. przywódcy wykluczyli Żydów ze swoich szeregów i zwolnili tych, którzy byli w trakcie służby. Podczas wojny niemiecka armia powiększyła się i zaczęła wykazywać jeszcze większy ekstremizm pod względem politycznym. Odzwierciedlała wszechobecną propagandę i indoktrynację, która obejmowała ciągłe kojarzenie Żydów z zagrożeniem komunistycznym bolszewizmem. Jednostki niemieckich sił zbrojnych zapewniały wsparcie logistyczne i czasami uczestniczyły w zabijaniu Żydów, Romów i innych. Wojsko korzystało z przymusowej pracy Żydów i było współodpowiedzialne za śmierć nawet trzech milionów radzieckich jeńców wojennych, którzy znaleźli się pod jego nadzorem w wyniku celowej polityki surowego traktowania i egzekucji.

Kilku oficerów wojskowych podejmowało nieudane próby zamachu na Hitlera, w szczególności próbę z 20 lipca 1944 r., heroiczny wysiłek motywowany patriotycznym pragnieniem uratowania Niemiec przed całkowitą katastrofą w kontynuowaniu przegranej wojny. Nie była to jednak próba powstrzymania zbrodni przeciwko Żydom ani protestu przeciwko nim.

Po wojnie pojawił się również mit, według którego wojsko nie było zaangażowane w masowe mordy i ludobójstwo.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Słownik terminów