Metal box in which portions of the Oneg Shabbat archives were hidden

Emanuel Ringelblum és az Oneg Sábbát archívum létrehozása

A legfontosabb tények

  • 1

    Emanuel Ringelblum (1900–1944) varsói történész, politikai aktivista és szociális munkás volt, aki kiemelkedő szerepet játszott a zsidó önsegélyező törekvésekben.

  • 2

    Ringelblum titkos szervezetet alapított a varsói gettóban, amelynek célja az volt, hogy pontosan rögzítse a németek által megszállt Lengyelországban a gettó fennállása alatt zajló eseményeket. Ez az archívum „Oneg Sábbát” („Szombat Öröme”, másképpen Ringelblum-archívum) néven vált ismertté.

  • 3

    A háború után csak részben került elő a Ringelblum-archívum, amely felbecsülhetetlen értékű forrásanyag a gettó életéről és a lengyelországi zsidókra vonatkozó német intézkedésekről.

Emanuel Ringelblum a II. világháború előtt

Ringelblum 1900. november 21-én született Buczacz városában (Bucsács, amely akkor az Osztrák-Magyar Monarchia része volt, a két világháború között Lengyelországhoz tartozott, jelenleg pedig Ukrajnához tartozik). Ringelblum 1927-ben doktorált történelemből a Varsói Egyetemen. Varsóban ismerkedett meg későbbi feleségével, Yehudis Hermannal. 1930-ban született meg fiuk, Uri.

Emanuel Ringelblum fiatalon csatlakozott a szocialista-cionista politikai párthoz, a Po'alei Zion Baloldalhoz, és aktív szerepet vállalt a zsidó közéletben – középiskolai tanárként és az Amerikai Zsidó Egyesített Elosztási Bizottság (American Jewish Joint Distribution Committee – JDC) munkatársaként.

Ringelblum komoly hírnévre tett szert a lengyel-zsidó élet történészeként is. Más lengyel-zsidó történészekkel együtt történeti társaságot alapított. A csoport egyik vezető tudósa és a társaság kiadványainak szerkesztője lett. 1939-ig már 126 saját tudományos cikket publikált. Ez a tudományos produktivitás előrevetítette a varsói gettóban végzett termékeny munkásságát.

1938 novemberében a JDC-nek végzett munkája részeként Ringelblum a lengyel határvárosba, Zbaszynba utazott. Ott hatezer németországi zsidó menekült éhesen és fázva a határon rekedt, mivel nem engedték be őket Lengyelországba, miután kiutasították őket Németországból. Ringelblum öt hetet töltött Zbaszynban. Megszervezte a határon rekedt menekültek megsegítését, létrehozva egy segélyező hivatalt, egy jogi osztályt és egy bevándorlási részleget. Emellett kulturális programokat is szervezett.

Ringelblumra a Zbaszynban szerzett tapasztalatai nagy hatással voltak, és felkészítették őt a háború alatti varsói munkájára.

Refugee camp in Zbaszyn

Zbaszyn, a Németországból elűzött lengyel zsidók összegyűjtésére létrehozott menekülttábor helyszíne. A zsidó menekültek éhesen és fázva a határon rekedtek, mivel nem engedték be őket Lengyelországba, miután kiutasították őket Németországból. A fénykép valamikor 1938. október 28. és 1939 augusztusa között készült.

Emanuel Ringelblum varsói történész, politikai aktivista és szociális munkás öt hetet töltött Zbaszynban, hogy megszervezze a segítséget a határon rekedt menekülteknek.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum, courtesy of Michael Irving Ashe

A II. világháború kitörése és az archívum létrehozása

Lengyelország 1939. szeptember 1-jei német megszállásakor Ringelblum épp csak visszatért Varsóba Svájcból, ahol a Po'alei Zion Baloldal küldöttje volt a 21. Cionista Világkongresszuson, Genfben. Bár sok fontos zsidó vezető elmenekült a lengyel fővárosból, Ringelblum nem volt hajlandó távozni. Varsó ostroma alatt részt vett a heves tűz alatt álló polgári védelmi őrségekben, és segített a légitámadásokban megsérülteknek is. Folytatta munkáját a JDC-ben, ahol részt vett a gyorssegélyek kiutalásának és a menekültek támogatásának megszervezésében.

A háború során Ringelblum két fő háború előtti tevékenységi köre – a történelemtudomány és a szociális munka – összekapcsolódott. A varsói zsidó közösségi önsegélyező szervezet, az Aleynhilf egyik vezetője lett. Részt vett a menekülteknek és az népkonyháknak nyújtott segélyek koordinálásában. Emellett segített megszervezni a gettó épületeinek lakóit összefogó és támogató „házbizottságok” kiterjedt hálózatát, és megpróbálta őket az Aleynhilf társadalmi bázisává tenni.

Ringelblum részt vett a gettóban a jiddis kultúrát terjesztő társaság (Yidishe Kultur Organizatsye; YIKOR) megalapításában is. Legfontosabb kezdeményezése azonban az Oneg Sábbát földalatti archívum – a varsói gettó titkos archívumának – létrehozása volt. Az Oneg Sábbát elnevezés a hagyományos sábbáti, szombati közösségi együttlétekre utal – az archívum létrehozói is Sábbát napján tartották rendszeres, titkos összejöveteleiket. A Ringelblum által 1939 októberében egyszemélyes krónikaként indított archívum a gettó 1940. novemberi körülzárása után szervezett földalatti műveletté nőtte ki magát, több tucat munkatárssal.

Ringelblum és az archívum sorsa

Ringelblum és családja 1943 márciusában megszökött a varsói gettóból. Varsó nem zsidó részében rejtőztek el. Ringelblum később, a varsói gettólázadás idején visszatért a gettóba. Ekkor elfogták és a Trawniki táborba deportálták. Miután egy lengyel férfi és egy zsidó nő segítségével megszökött, visszatért bujkáló családjához. Rejtekhelyüket 1944 márciusában felfedezték. A családot és a többi zsidót, akikkel együtt bujkáltak, a varsói gettó romjaihoz vitték, és ott mindannyiukat megölték.

Tragikus módon az archívumnak csak az első két részét találták meg a háború után. Ezeket a varsói Zsidó Történeti Intézet őrzi. Ez az egyik legfontosabb dokumentumgyűjtemény a lengyel zsidóság holokauszt alatti sorsáról.

Milk can used to store content of the Oneg Shabbat archive

Tejeskanna, amelyet Emanuel Ringelblum, a varsói gettó történésze használt a gettó életét dokumentáló titkos „Oneg Sábbát” archívum anyagainak tárolására és megőrzésére.

Ez a 2-es számú tejeskanna, amely 1950. december 1-jén került elő a földből a varsói Nowolipki utca 58. szám alatt.

Forrás:
  • Zydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár